První máj se v Brně v minulých letech opakovaně stal dnem slovních střetů i potyček mezi radikály a jejich odpůrci z řad antifašistů.

Naposledy před dvěma lety Brnem prošlo 150 příznivců Dělnické mládeže a sešlo se také na 300 jejich odpůrců. Část se snažila pochod zablokovat, zasahovala policie. V roce 2007 policejní těžkooděnci rozehnali několik set příznivců Národního odporu. V roce 2015 se odpůrcům podařilo na Cejlu zcela zablokovat početně slabší prvomájový pochod příznivců Dělnické mládeže.

Národní a sociální fronta se na svém webu hlásí k nacionalismu. Podle zprávy ministerstva vnitra o projevech extremismu za poslední čtvrtletí loňského roku se v ní angažují někteří mladší aktivisté dříve spojení s Dělnickou mládeží, kteří přestali podporovat Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. Aktivisté Národní a sociální fronty se podle vnitra například loni účastnili Pochodu nezávislosti ve Varšavě.

Akce u příležitosti Svátku práce je na Zelném trhu ohlášená od 13:00 do 22:00, uvedla mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová. Průvod by se měl dostat na Mendlovo náměstí, doplnila.

Podle facebooku chtějí pořadatelé "zažehnout plamen svobody" a "pozvednout Evropu z duchovního a biologického bahna". Událost obsahuje také instrukce, jak se mají účastníci chovat – například nereagovat na provokace, nepít alkohol a dodržovat trojstup. Držíš-li pochodeň, drž ji směrem nahoru a k vnější straně průvodu, doporučují pořadatelé.