Chcete se pomocí videomappingu vrátit v čase a na vlastní oči prožít několik minut v předlistopadovém Československu? Za pomoci moderních technologií máte jedinečnou možnost pochopit dobovou atmosféru a ocitnout se v kulisách komunistického režimu.

Řada sociologických výzkumů ukazuje, že značná část mladé generace nemá historické znalosti o komunistickém režimu, jeho totalitní podstatě a klíčových událostech přelomového roku 1989. „Náš projekt multimediálního průvodce totalitou 1948–1989 chce pomoci tuto situaci změnit. Našim cílem je zprostředkovat především žákům a studentům atmosféru tohoto období,” říká iniciátor projektu Lukáš Nádvorník. Při příležitosti 30. výročí listopadové revoluce vznikl ve spolupráci s historikem Petrem Blažkem, ředitelem Ústavu soudobých dějin Akademie věd ČR Miroslavem Vaňkem a pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery a Platformy evropské paměti a svědomí unikátní vzdělávací multimediální projekt TOTALITA Multimediální průvodce 1948 – 1989.

Na náměstí Svobody v Brně stojí v tomto týdnu velký projekční dóm, který doplňují velkoplošné informační panely. Zatímco zhruba dvacetiminutová projekce v dómu zajistí divákům především emocionální zážitek, panely rozmístěné v jeho okolí doplní potřebné faktografické informace a historický kontext. Kromě fotografií panely obsahují i QR kódy, díky kterým si návštěvníci budou moci pustit i zajímavá videa, například z politického procesu s Miladou Horákovou, dobovou reportáž z vojenské přehlídky na Letenské pláni nebo studentské demonstrace 17.listopadu 1989.