Brněnskou zoo ode dneška obývá nový žirafí samec. Jmenuje se Khari a narodil se 26. dubna 2019 ve Whipsnade Zoo v Anglii. Do Brna měl dorazit už v roce 2021, brexit i koronavirová pandemie ale jeho stěhování oddálily. Je to první transport velkého zvířete z Velké Británie po brexitu, uvedla v tiskové zprávě ředitelka zahrady Radana Dungelová.

„Hodně jsem se na tom naučili, a pokud by se něco podobného mělo opakovat v budoucnu, určitě už to pro nás bude snazší. Byla to chvílemi doslova válka nervů spojená se spoustou komunikace napříč odpovědnými institucemi ve čtyřech státech. Nicméně to není nic ve srovnání s tím, jak velkou máme radost z toho, že Khari vše zvládl na jedničku, je v pořádku a že už se rozkoukává v novém domově,“ sdělila.

Hned po příjezdu Khari bez problémů přešel do stájí, pustil se do okusů i do prvního seznámení s třemi žirafími samicemi, které zoo chová

Poslední samec odešel z Brna v roce 2018, nyní žije v Německu. Dnes zůstanou žirafy ve vnitřní ubikaci, aby si na sebe zvykaly. „Nenastanou-li neočekávané potíže, o víkendu se vydá Khari na paddock před stájemi a v dalších dnech přímo do expozičního výběhu,“ dodal mluvčí zahrady Michal Vaňáč.

Na příjezd žirafího samce se zahrada připravovala od roku 2021, kdy otevřela nové stáje s vyhlídkovou věží

Získala tak potřebné zázemí a dostatek prostoru pro samice s mláďaty a případné oddělení samce. Věž je přístupná návštěvníkům, takže se mohou přijít podívat na žirafy i v případě, když není vhodné počasí a zvířata musí zůstat ve vnitřní ubikaci.