Krizový štáb Jihomoravského kraje se dnes opět sešel, aby hodnotil nejen aktuální epidemiologickou situaci na jižní Moravě, ale také pilotní projekt Chytrá karanténa, který byl spuštěn v našem kraji. O výsledcích jednání informovala zpravodajský portál BRŇAN mluvčí kraje Monika Brindzáková.

„ Pozitivní je zejména informace o deseti uzdravených pacientech a skutečnost, že nárůst nakažených za posledních 24 hodin v našem kraji je pouze o 5 osob. Nicméně celkové číslo se blíží 180, proto vyzývám občany k trpělivosti a k dodržování všech nastavených pravidel. Chrání tím sebe i své nejbližší,“ uvedl hejtman kraje Bohumil Šimek.

Do systému Chytré karantény je aktuálně napojena Krajská hygienická stanice, Armáda ČR, ZZS JMK. Postupně se budou napojovat další složky IZS a další subjekty v rámci procesu epidemiologických šetření. „K těmto účelům nám do regionu dorazilo z ústředního krizového štábu 2000 kusů odběrových sad, které budou prostřednictvím záchranářů rozděleny jednotlivým odběrovým týmům v regionu, jde o sanitky ZZS, odběrová místa Brno a Břeclav i 5 týmů chytré karantény AČR,“ doplnil Šimek.

Hejtman upozornil v návaznosti na odběry na nedostatečnou zásobu PCR setů, bude to řešit jak s ústředním štábem COVID, s ministerstvem zdravotnictví tak později i v rámci videokonference.

„Nicméně podrobnosti bude nadále o tomto pilotním projektu poskytovat Ministerstvo zdravotnictví. Dále jsem byl informován, že bez větších problémů probíhají repatriace – návraty lidí ze zahraničí -, které zajišťuje PČR spolu s krajskou hygienou. Vzhledem k tomu, že nedílnou součástí procesu rozdělování ochranných prostředků jsou naše obce s rozšířenou působností, nabídl jsem starostům těchto obcí se v nejbližších dnech pravidelně informovat formou videokonferencí, jak to již funguje na centrální úrovni,“ doplnil hejtman.

Tyto konference by plnily funkci informační a také by krajskému štábu poskytly zpětnou vazbu od jednotlivých starostů.

K projektu  Chytrá karanténa se lehce konkrétněji vyjádřil ředitel Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje David Křivánek. „Aktuálně můžeme pouze informovat o tom, že došlo k proškolení mediků Armády ČR (AČR), kteří budu dále pomáhat při zaškolování dalších uživatelů vytvářeného informačního systému. Ten bude nositelem dat z epidemiologických šetření. K dnešnímu dni budou do systému nově vstupovat zaměstnanci KHS JMK, jsou vykomunikovány a odsouhlaseny scénáře, podle kterých jednotliví operátoři budou postupovat. Dnes budou probíhat již první hovory zaměstnanců z toho callcentra a také následná kontrola kvality hovorů již proškolených dobrovolných operátorů tak, aby nedocházelo k pochybení,“ uvedl Křivánek. 

Ten dále popsal, že postupně jsou do systému zapojovány výjezdové týmy AČR, které jsou seznamovány s detaily procesu odběru vzorků, aby mohly postupně začít fungovat v systému chytré karantény. „Snahou je, aby konkrétní podrobnosti k vývoji celého projetu podával jeho nositel, tedy Ministerstvo zdravotnictví.“ uzavřel.