Je jich hodně a vypadají jako žluté neosobní stroje. Řeč je o jízdenkových automatech, které jsou rozesety po celém území města Brna. Jejich podoba se má ale změnit. Dopravní podnik chce pro každého jednotlivě najít originální podobu, na té se může podílet kdokoliv. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí podniku Barbora Doležalová.

„Dopravní podnik města Brna „dává“ žluté plochy přístrojů k dispozici kreativním obyvatelům města. V první fázi budou vybrány a realizovány čtyři desítky návrhů,“ popsala Doležalová.

Na celém území města je aktuálně 156 typických žlutých jízdenkových automatů

Představa je taková, že by je do budoucna mohly zdobit kresby, básně či grafika obyvatel Brna a fanoušků MHD. „V první fázi se bude jednat o dvě desítky automatů v centru města. Zájemcům budou k dispozici boční strany strojů. Jeden automat tak bude zdobit dílo dvou lidí. Pokud bude zájem, určitě se nebráníme nové podobě dalších přístrojů po městě,“ popsal generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Na zkrášlení brněnských jízdenkových automatů se můžou podílet jednotlivci, skupiny, děti i dospělí

Stačí, když na dopravní podnik doručí svůj návrh, a to do 31. května. Papírové výkresy musí mít poměr stran 28 x 75 cm, u počítačové grafiky je potřeba 3307 x 8858 px.

„Z došlých návrhů vybereme čtyřicet, které digitálně přeneseme na fólii, kterou nalepíme na příslušný jízdenkový automat. Součástí každého díla bude i QR kód, kde se zájemci dozví základní informace o autorovi, ale i o tom, co znázornil, “ doplnil Havránek.

Zapojení do návrhů je jednoduché, můžete osobně nebo elektronicky

„Papírové návrhy spolu s kontaktem a informacemi o tvůrci díla, jak je jméno, věk, bydliště, povolání, popřípadě další zajímavé informace, které nám budou ochotni sdělit, mohou lidé přinést osobně nebo zaslat na Informační kancelář DPMB, Novobranská 18, Brno, 602 00 s označením AUTOMATY,“ informovala Doležalová. Ty elektronické pak se stejnými náležitostmi poslat na adresu bdolezalova@dpmb.cz, opět s označením AUTOMATY. Odesláním autoři souhlasí s použitím díla na jízdenkových automatech DPMB.