O neúspěchu Fianovy stížnosti už média začátkem července informovala, nyní je dostupné i odůvodnění.

Fian ve stížnosti popřel, že by se trestného činu obecného ohrožení dopustil úmyslně, stěžoval si na nesprávnou právní kvalifikaci a údajně exemplární trest. Podle Fiana justice nezohlednila při výměře trestu jeho osobnost, rodinné poměry ani dosavadní způsob života a možnosti nápravy.

Podle ústavních soudců ale soudy uložily zákonný trest a jasně odůvodnily, proč nestačí například 20 až 30 let vězení. Medializace výměru trestu neovlivnila. "Nalézací soud sice ve věci rozhodoval za velkého zájmu médií i veřejnosti, z jeho rozhodnutí však nelze dovodit, že by snad byl mediálním zájmem jakkoli ovlivněn," stojí v usnesení.

Podle ÚS to byl právě Fian, kdo spolu s dalšími spoluobviněnými celou kazu odstartoval a na jejím mediálním vyznění měl podíl. "ÚS tak nesdílí názor stěžovatele, že medializací případu došlo k ovlivnění trestního řízení v neprospěch stěžovatele," napsali ústavní soudci.

Kromě Fiana podal ústavní stížnost také další doživotně potrestaný míchač Tomáš Křepela ze Zlína. Zatím o ní není rozhodnuto.

Křepela a Fian se dopustili obecného ohrožení. Pravomocný rozsudek zmiňuje nejméně 117 lidí otrávených směsí, kterou vyrobili, z nichž nejméně 38 zemřelo. Také Nejvyšší soud konstatoval splnění všech podmínek pro uložení výjimečného trestu odnětí svobody na doživotí. Obžalovaní prý prokázali zjevnou lhostejnost vůči životům a zdraví lidí a porušili "společenské hodnoty, a to nenahraditelným a (nejen) v České republice dosud nevídaným způsobem".

Metanolová aféra začala 3. září 2012, kdy v Havířově zemřel na otravu první člověk. Vyšetřovatelé postupně obvinili asi 70 lidí, většinu z ohrožování zdraví závadnými potravinami, padla už řada rozsudků. Křepela a Fian si vyslechli nejpřísnější tresty.

Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky z Řitky u Prahy Křepela na přelomu srpna a září 2012 opatřil 5000 litrů metylalkoholu a prostory v Opavě a pomohl Fianovi, obchodnímu zástupci Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10.000 litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Další aktéři kauzy směs distribuovali.