Druhá vlna koronavirové pandemie zasáhla i byznys s broušením nožů. Pražské firmě Nože zVostra ubylo za posledních několik týdnů 60 procent zákazníků z řad profesionálních kuchařů, jejichž náčiní momentálně díky vládním opatřením z větší části zahálí.

Zakladatel nožířské dílny Marek Neuman proto místo broušení rozjel sbírku starých nožů, ze kterých plánuje vytvořit uměleckou skulpturu, vydražit ji a výdělek věnovat na dobrou věc.

„Ve vztahu ke koronaviru patřím do rizikové skupiny a tohle je můj způsob, jak pomoci. Jít jako dobrovolník do nemocnice nemůžu, i když bych rád, tohle ale udělat zvládnu,” uvedl bývalý profesionální kuchař. 

Ve své brusírně proto nyní od zákazníků sbírá nevyužívaná ostří a plánuje oslovit i své bývalé kolegy kuchaře a získat nože i od nich. Až jich bude mít zhruba tisícovku, dostane je do rukou umělecký kovář Pavel Bortník.

Ten z nich vytvoří sochu, která půjde do aukce a její výtěžek poputuje na Kliniku dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie v Dětské nemocnici v Brně.

„Úrazy s tím, co dělám, neodmyslitelně souvisí, při broušení nožů se dějí neustále, proto jsem se rozhodl právě pro tuto kliniku, dětem se má pomáhat vždycky,“ přiblížil svůj plán brusič.

Nápad na sochu z nožů dostal už při první pandemické vlně na jaře. Než ho ale stihl ve zmatku prvního lockdownu zrealizovat, přišlo letní uvolnění a pocit, že to nejhorší máme za sebou. „A když se teď všechno vrátilo, už nebylo na co čekat,” dodal Neuman.

Aktivitu, která upozorní na to, že se dětské úrazy dějí i přes epidemii koronaviru, zdravotníci z Fakultní nemocnice v Brně vítají. Navíc se v tomto období snížila téměř na nulu pomoc v okresních nemocnicích, kde v době zahlcení covidovými pacienty prakticky nebyly dětské úrazy ošetřovány. 

Zmíněná klinika patří mezi osm Center dětské traumatologie, které jsou součástí celostátní traumatologické sítě. Spádová oblast tohoto pracoviště čítá asi 1,8 milionu lidí. Kromě asi deseti zlomenin denně ošetří lékaři na klinice také řádově desítky drobných i větších otevřených ran.

„Většina z nich jsou tržné rány v oblasti hlavy, ale hned na druhém místě jsou řezné rány různými ostrými předměty, mezi ně patří i nože. O každém úrazu platí, že se mu dalo předejít, že se zkrátka nemusel stát, což samozřejmě neplatí o mnohých jiných chorobných stavech. Jakákoli aktivita, která může třeba jediný úraz odvrátit, má proto obrovský smysl a je třeba za ni poděkovat,“ uvedl přednosta Kliniky dětské chirurgie¸ ortopedie a traumatologie FN Brno a LF MU Ladislav Plánka.