Pomocí smyšlené legendy přes sociální síť na internetu oklamal zřejmě neznámý cizinec devětadvacetiletou ženu z obce u Blanska. Nejprve si s ženou dopisoval, aby u ní navázal pocit důvěry. Po nějaké době ji tento cizinec napsal, že by jí chtěl balíčkem ze zahraničí poslat vysokou finanční částku, a že po ní potřebuje, aby za dopravu balíčku s penězi zaplatila přepravní společnosti. „Protože žena cizinci důvěřovala, zaslala na neznámý účet částku převyšující šedesát tisíc korun. Až později, když očekávaný balíček nepřicházel a domnělý přítel přestal komunikovat, přišla na to, že se stala obětí podvodu,“ popsal David Chaloupka, policejní mluvčí.

Podobné způsoby podvodu se na internetu vyskytují poměrně často, podvodníci využívají naivity a neznalosti uživatelů internetu, běžným způsobem jakým oběť nalákají ke komunikaci je například velmi výhodná nabídka zboží na inzertních serverech. „V těchto případech je vhodné mít se na pozoru, obzvláště pokud cizinec komunikuje špatnou češtinou za pomoci automatického překladače. Typický bývá také požadavek k zaslání peněz na účty zřízené v bance mimo Českou republiku,“ doplňuje Chaloupka.

Ten dále dodal, že je vhodné prověření údajů, které k takové osobě může mít policie k dispozici, pomocí některého z vyhledávačů na internetu. „Je pravděpodobné, že pokud se jedná o podvodníka a někdo se s jeho „praktikami“ již setkal, může nás pak na něj upozornit v nějaké recenzi nebo diskuzi,“ uzavřel Chaloupka.