Dnes se uskuteční pietní akt v prostorách bývalé káznice na Cejlu a poté bude v pasáži Alfa slavnostně zahájena výstava komponovaných fotoobrazů představujících neblahé důsledky komunistické diktatury v 50. letech minulého století. Obě akce jsou připomínkou únorového komunistického převratu v roce 1948, ale také návratu svobody na podzim 1989, které připravilo Občanské sdružení Paměť.

Na místě, kde se v bývalé káznici na Cejlu nacházelo popraviště, se dnes v 10 hodin sejdou zástupci města Brna, Konfederace politických vězňů, církví i organizátora akce Občanského sdružení Paměť, aby uctili památku obětí komunistických represí a všech, kteří museli část svého života strávit za ostnatým drátem.

Účastníci shromáždění mohou zhlédnout i výstavu Tváře Cejlu dokumentující, že se věznice stala jedním ze symbolů utrpení, jež obyvatelům Československa přinesl „vítězný únor 1948“. Pietní akt také připomene, že díky odvaze a nezlomnosti hrdinů, kteří se totalitní moci postavili, oslavíme letos na podzim 30. výročí sametové revoluce a návratu svobody.

„Jsme přesvědčeni, že zločiny nacistické i komunistické totality je nutné připomínat pro uchování naší identity a pro prevenci proti extremismu. Prostřednictvím našeho projektu Aby se nezapomnělo… chceme také nepatrně splatit dluh, který má česká polistopadová společnost vůči obětem komunismu popraveným a mučeným v brněnské věznici na Cejlu,“ vysvětlil Miroslav Kasáček z Občanského sdružení Paměť.

Na dopolední pietní akt naváže ve 14 hodin v pasáži Alfa slavnostní vernisáž výstavy komponovaných fotoobrazů z dílny grafického a reklamního studia Milana Kabelky. Vystaveny budou poprvé a diváky přenesou do období 50. let minulého století, kdy naši zemi oddělovala od svobodného světa železná opona, výstava potrvá až do konce března. „V době, kdy umírají pamětníci a chybějí instituce, které by bojovaly se ztrátou paměti, je tato výstava důležitou připomínkou dramatického období českých dějin,“ dodal Miroslav Kasáček.