Epidemie respiračních nemocí v Jihomoravském kraji sílí podle hygieniků rychleji, než tomu bylo před covidem.  Podle údajů od lékařů je v kraji k dnešku zhruba 36.000 nemocných, což znamená 3000 nemocných na 100.000 obyvatel. Hranice epidemie je mezi 1700 a 2000 nemocných na 100.000 lidí. O vývoji dnes informovala v tiskové zprávě Renata Ciupek z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

Nemocnost je nejvyšší za posledních pět sezon.

„K pátku 16. 12. 2022 dochází k dalšímu rychlému nárůstu nemocnosti, oproti minulému týdnu o 30 procent. Nemocnost je aktuálně nejvyšší za posledních pět sezon,“ uvedla Ciupek. Rychlý nárůst nemocnosti je podle ní ve všech okresech Jihomoravského kraje a napříč celou populací. „Situaci hodnotíme jako epidemii smíšených akutních respiračních infekcí s rychle se zvyšujícím podílem chřipky,“ uvedla Ciupek.

Sezonní nárůst respiračních infekcí podle ní nastal dříve než v předchozích sezonách a je dynamičtější než v době před pandemií koronaviru.

„Přirozená cirkulace respiračních virů byla v důsledku předchozích proticovidových opatření utlumena, a to včetně chřipky, která zde v uplynulých dvou sezonách prakticky nebyla,“ uvedla ředitelka. Reálně může být nemocných v kraji ještě více, údaje hygieniků vycházejí z hlášení praktických a dětských lékařů, řada lidí ale jejich ošetření nevyhledá a léčí se doma. Akutní respirační onemocnění obsahují nachlazení, rýmu a z toho plynoucí záněty dutin nebo průdušek.