Brnem se od začátku července „kutálí“ obří hrášek. Láká nejen na víkendový Mendel festival – oslavu narozenin otce genetiky, ale jeho cílem je také zvýšit povědomí o osobnosti Gregora Johanna Mendela. „Po celém světě učebnice biologie začínají obrázkem Mendela a Charlese Darwina, protože to jsou skutečně dva největší biologové. Význam genetiky stoupal v době, kdy u nás byli u moci komunisté. Mendel byl představený kláštera, takže to určitě mělo vliv na to, že ho komunistický režim nechtěl nijak vyzdvihovat,“ přibližuje Jakub Carda, ředitel obecně prospěšné společnosti Společně, která akci organizuje.

Jaké mají lidé na obří hrášek reakce?

Zaznamenali jsme na něj určitě pozitivní reakce. Lidé se o tom baví, řeší, o co se jedná, zajímá je, s čím má obří model hrášku souvislost, a zajímají se o osobnost Gregora Johanna Mendela. Tohle všechno je samozřejmě naším cílem. Hrášek dnes a v neděli bude k vidění i přímo na festivalu.

Jak jste přišli na to, že letos na festival nalákáte právě obřím hráškem? A byla jeho výroba náročná?

Inspirovali jsme se ve světě, protože v několika evropských městech už uskutečnili něco podobného. Jelikož upozorňujeme na Gregora Mendela, který za zdmi Augustiniánského opatství v Brně prováděl pokusy s hrachem, zvolili jsme zelený hrášek. Má v průměru sedm metrů a je z PVC. Firma Kubíček ho vyráběla měsíc a v podstatě byla jeho výroba stejná jako u horkovzdušného balonu. Náročnější bylo sladit rozměry a dořešit tvrdost materiálu, protože hrášek může odněkud vyskakovat nebo se takzvaně vylupovat, takže materiál je daleko drsnější, než bývá běžné, aby víc vydržel. Materiál hrášku také umožňuje, že na něj mohou lidé skákat a odrážet se od něj.

Vaší snahou je upozornit na význam Gregora Mendela. Kým vším tedy Mendel byl?

Celý svět ho zná jako nejvýznamnějšího českého vědce, otce genetiky. Díky pokusům s asi deseti tisíci rostlinek hrachu objevil zákony dědičnosti, které se později po něm pojmenovaly Mendelovy zákony. To je doteď platný základ veškeré genetiky. Kromě toho byl také kněz, posléze augustiniánský opat v klášteře na Starém Brně. Mimo to byl zakládajícím členem Královské meteorologické společnosti, byl místopředseda Moravského včelařského spolku, byl vášnivým přírodovědcem, místopředseda Hospodářské komory, ředitelem banky. V podstatě byl renesanční osobnost.

Kromě genetiky má jedno prvenství i v meteorologii, že?

Ano a velice zajímavé. Byl totiž první na světě, kdo odborně popsal tornádo. Stalo se tak v roce 1870, kdy se přehnalo nad Brnem.

Čím to podle vás je, že je Mendel u nás trochu v ústraní, zatímco na Západě je hodně známý?

Nejen na Západě, ale můžeme říct, že po celém světě učebnice biologie začínají obrázkem Mendela a Charlese Darwina – přesně v tomto pořadí, protože to jsou skutečně dva největší biologové. Význam genetiky stoupal v době, kdy u nás byli u moci komunisté, což pro Mendela nebylo moc příhodné. Byl kněz a ještě ke všemu opat, představený kláštera, takže to určitě mělo vliv na to, že ho komunistický režim nechtěl nijak vyzdvihovat.

Jak se daří Mendelův odkaz vyzdvihovat v posledních letech?

Troufnu si říct, že daleko víc lidí se o něj zajímá a vědí o něm víc informací. Máme pocit, že povědomí o něm v České republice roste.

Minulé ročníky festivalu se zaměřovaly na konkrétní obor, kterým se Mendel zabýval – včelař či vědec. Jak je to letos?

Letos už se soustředíme celkově na Mendela jako osobnost. Především z toho důvodu, že se blíží dvousetleté výročí jeho narození, které oslavíme v roce 2022. To by měl být opravdu velký a celobrněnský festival, takže chceme vyzkoušet různé varianty, co bude zajímavé a co ne.

Vše tedy směřuje k velkým oslavám za dva roky, kdy uplyne 200 let od Mendelova narození. Co se chystá?

Do té doby právě chceme Mendela víc představit a dostat ho víc do povědomí lidí. Přesné aktivity zatím nejsou známy, ale chtěli bychom, aby byl dostavěn Mendelův skleník, kde dělal pokusy s hrachem, a také aby byl na Mendlově náměstí odhalen Mendelův monument. Subjekty, které podepsaly memorandum o spolupráci na přípravě oslav, chystají další akce či konference.

Mendelova narozeninová oslava se koná teď o víkendu hlavně v areálu opatství a na Mendlově náměstí. Jaký program návštěvníkům nabídnete?

Když přijdou v sobotu na Mendlovo náměstí, bude tam program až do 22 hodin. Děti se mohou těšit na vědecko-popularizační pokusy a hry. Budou si moci extrahovat svoji DNA. Odborníci z Masarykovy univerzity a Univerzity Karlovy nabídnou zajímavé přednášky. Odpoledne zahraje kapela Bombarďák, poté brněnští filharmonici zahrají filmové melodie. A od 21.30 promítneme film Gravitace.

Součástí oslav je i nový Mendel box. O co přesně jde?

Především to je interaktivní místo, kde mohou současní genetici a vědci ukázat věci, kterými se zabývají, a povědět o svém vztahu k Mendelovi. Mendel box představuje propojení historie a současné vědy. Přes Mendelův festival je k dispozici v areálu kláštera na Starém Brně. Pak bude cestovat po městě. Zájemci si tam přijdou posedět a dozvědět se informace o Mendelovi. Box budou využívat všichni, kteří se do příprav dvousetletých oslav narození Mendela zapojili.

Jste ředitel obecně prospěšné společnosti Společně, která Mendelův festival organizuje, čím dalším se zabýváte?

Ano, v minulosti jsme se podíleli na organizaci všech ročníků Mendelova festivalu a počítáme s tím, že budeme organizovat i ty další. Ve spolupráci s Augustiniánským opatstvím se zabýváme otázkou propagace jména Gregora Mendela. Dále máme síť 36 senior pointů po celé republice, jde o kontaktní místa pro seniory, kam se mohou přijít na cokoli zeptat. To jsou naše hlavní aktivity.