V pozici radního pro školství a sport nejste žádným nováčkem, v minulém volebním období vyšlo z Vaší dílny poměrně hodně projektů, kterých si ceníte nejvíce?

Všech. Každý má něco do sebe. Od nového pětadvacetimetrového bazénu za Lužánkami, který se snad příští rok dočká stavebního povolení, přes akvapark na stejném místě, o jehož výstavbě jednáme s potenciálními investory, sportoviště v areálu Anthropos, kde snad v průběhu příštího roku také začneme projektovat směrem ke stavebnímu povolení, vodácký kanál, rozvoj areálu Vodova, u nějž zvažujeme výstavbu nové haly pro míčové sporty, obnovu kluziště a výstavbu curlingové haly, až po velodrom, jehož studie byla schválena a začneme projektovat na stavební povolení. Největší radost mám ale z workoutového hřiště pro handicapované v areálu oddílu Hroši Brno. Asi proto, že jsme je neplánovali a vzniklo spontánně. Na jaře se dočká slavnostního otevření.

Včera odstartovala speciální akce Den otevřených dveří brněnských sportovišť a na vybraná sportoviště je vstup zdarma. Co je cílem této akce a kterých areálů se to týká?

Pro mne je akce přínosná proto, že přitáhne lidi, kteří běžně sportovat nechodí. A třeba to v nich zanechá takový dojem, že se na sportoviště vrátí. Moje zkušenost je, že sportování prospívá. Klasicky otevírají městská sportoviště a já mám radost, že se připojuje hala Komety a pak ještě moje mateřská tělovýchovná jednota Stadion Brno. V obou případech jde o bruslení pro veřejnost. Veškeré detaily najdete na www.dnysportovist.cz.

Předpokládám, že Brňany čekají i doprovodné akce, kam byste je mezi svátky pozval?

Do centra města, vánoční trhy probíhají déle, než je obvyklé.

Sám jste sportovcem tělem i duší, jaká byla vlastně vaše sportovní kariéra a máte na něj čas i dnes?

Asi už jen duší. V poslední době bohužel často říkám, že největší tragédií radního pro školství a sport je, že nestíhá sportovat. Ale v poslední době se snad blýská na lepší časy, s manželkou Hankou jsme se vrátili do tanečních pro dospělé a máme zaplaceno pokračování. Jinak moje krasobruslařská kariéra byla úžasná, neměnil bych. Naučila mne zvládat hodně věcí, vyhrávat a prohrávat. Ale to by bylo na samostatný rozhovor, ne-li knihu.

Na jaké konkrétní strategické projekty se můžeme těšit, prozradíte plány?

Ke kompletnímu výčtu přidejme brněnskou prioritu – nový stánek pro hokej. A abychom byli úplně kompletní, zbývá zmínit atletickou halu.

Teprve před pár dny jste dali zelenou pro curling v Brně s novým umístěním v areálu Nové Zbrojovky. Proč se ustoupilo od původního umístění?

Od původních plánů se upustilo, neboť tento dává největší ekonomický smysl. Předchozím rozhodnutím jsme umístili curling do objektu při ulici Drobného, který dříve využíval potravinový řetězec. Ukázalo se však, že by bylo nutné jej znovu kolaudovat. To by znamenalo, že bychom začali mrazit buď velmi pozdě, což by byla ekonomická katastrofa, anebo vůbec. Uvažovali jsme také o umístění curlingových drah mezi kluziště a fotbalové hřiště pro malou kopanou za Lužánkami. Museli bychom ale použít mobilní zastřešení a nejsme si jisti, do jaké míry by na stropě kondenzovala voda a kapala zpět na dráhy. To by mohlo způsobit růst „hříbků“ s potenciálem curlingové kameny „roztančit“, což není pro tuto hru úplně nejlepší… Umístění v areálu Nové Zbrojovky skýtá možnost téměř celoročního provozu a skladování kluziště, a to je mnohem ekonomičtější než úplně původně zvažovaná varianta návratu na výstaviště, kde jsme ale omezeni pozdním koncem podzimních veletrhů a brzkým začátkem jarních veletrhů.

Velkým úspěchem byla rekonstrukce Riviéry, na co dalšího se tu můžeme ještě těšit?

Na krytý kurt pro plážový volejbal.

Velký prostor pro sportování a rekreaci široké veřejnosti nabízí také vodní plochy v našem městě, a to jak ty přírodní – Svitava, Svratka, tak ty uzavřené – koupaliště a kryté bazény. Plánujete tyto prostory a plochy využít, zpestřit?

Doufáme, že v létě roku 2020 je oživí letní Olympijský festival. A jak už jsem naznačil v první odpovědi, u řeky Svratky plánujeme vodácký kanál a výstavbu v lokalitě Anthropos, kde má vzniknou například plnohodnotná in-linová dráha či zázemí pro malý fotbal.

Kolik má vlastně město Brno možností, jak přitáhnout Brňana ke sportu?

Chtělo by se říct, že hodně. Nicméně konečné rozhodnutí závisí vždy na rodině. A také rodinné pokladně. V tomto případě se snažíme neustále vylepšovat systém dotací, tak aby byl sport dostupný na všech úrovním vrcholové, výkonnostní a v neposlední řadě rekreační.

Inspirujete se v rámci Vašeho zaměření i v zahraničí? Máte vynikající jazykovou vybavenost…

Mockrát děkuji, angličtina je také má životní láska  🙂 A ano, mimo jiné zvažujeme umístění rychlobruslařské dráhy. V tomto případě jsme se byli podívat na krytou halu v Polsku, která vznikla v nedávné době za zajímavé peníze. Ze stejného důvodu se chystáme do Nizozemska, kde máme minimálně dvě doporučení na obdobná sportoviště, která bychom chtěli vidět a posoudit, jaká forma dráhy (otevřená, částečně zakrytá či úplně krytá) může mít pro Brno největší význam. Cestou bychom se také chtěli podívat, jak funguje krytá sjezdovka s úmyslem případně realizovat v Brně vyhledávací studii na takové sportoviště, najdeme-li vhodnou lokalitu, nabídnout ji na soukromou investici.

V úvodu jsme zmiňovali Vaši sportovní kariéru, jak je na tom Jaroslav Suchý dnes, sportuje, rekreuje se anebo už zbyl čas jen na rodinu?

Rekreuje se s rodinou. Té se snažím věnovat co nejvíce ze svého volného času, kterého není nikdy dost…

Poslední otázka, co od Vás Brňané mohou čekat?  A čeho se nemusí obávat?

Brňané mohou čekat, že se budu snažit všechny projekty, o nichž byla řeč, posouvat kupředu. A ve školství mi záleží na zážitkové pedagogice a kreativních doplňcích výuky, jako jsou například FabLab, Bioskop, či Cena vévody z Edinburghu. A nemusejí se obávat, že to vzdám. Neumím dělat na půl plynu a i když se třeba něco zasekne, snažím se přemýšlet, jak dál.

Zdroj: Brňan (MOŠ)