Do tajů divadelního světa se už dnes večer mohou vydat účastníci Noci divadel. Zapojí se do ní i Divadlo Bolka Polívky. Od 17 hodin bude připraven atraktivníprogram s podtitulem Fresh Air – Někdy se stačí jen nadechnout. A co se chystá? Netradiční prohlídka divadla pro děti a v nočních hodinách také pro dospělé, promítání pozoruhodných dokumentů, koncert a spousta čerstvé zábavy pro všechny milovníky divadla. Jak to bude se zábavou v následujících týdnech, však kvůli zhoršující se epidemiologické situaci není vůbec jasné. „Nedovedeme si představit, že bychom opět museli zavřít. Na druhou stranu, nedovedli jsme si představit už spoustu událostí, a nakonec jsme na ně zareagovali a naučili se s nimi žít. Spíš přežít,“ říká ředitelka Divadla Bolka Polívky Kateřina Komárková.

Minulý víkend jste uvedli premiéru Rouen 44 a chystáte dalším novinky, ke kterým se hned dostaneme, ale na úvod mě zajímá, zda pociťujete úbytek diváků oproti „normálu“, nebo jsou diváci lační po kultuře?
Mírný pokles zájmu pociťujeme zejména u nově nasazených představení. Osobně si myslím, že jistá lačnost po kultuře zůstává, ovšem protiepidemická opatření nevyhovují všem a někteří lidé v této atmosféře váhají, jestli divadlo navštíví.

O čem nová hra Rouen 44 je?
Rouen 44 je příběhem dvou žen, jejichž osudy se znovu protnou v ten nejméně vhodný okamžik. Každá má svá tajemství, temnou minulost, žijí těžkou přítomnost a obě touží po lásce. Chantal Poullain a Klára Trojanová odvádějí na jevišti skvělé výkony a režisér Jiří Pokorný je zároveň autorem této hry. 

V listopadovém programu je připravená hned další novinka Proslov. Jaké další premiéry máte na tuto sezonu v plánu?
Autorské představení Anny Polívkové Proslov musíme bohužel přesunout kvůli onemocnění Anny Polívkové na začátek příštího roku. Takže po novém roce nás čeká velká jízda, protože po Proslovu bude následovat premiéra hry Karla Steigerwalda Kdo sestřelil toho anděla v režii Břetislava Rychlíka s Bolkem Polívkou a Cyrilem Drozdou v hlavních rolích. A v ženské hlavní roli se budou alternovat Eva Salzmannová a Ivana Hloužková. A před koncem sezony se Bolek Polívka potká s Pavlem Zedníčkem nad textem Nejsem svůj pes, který kdysi Bolek napsal pro Jiřího Pechu.

Vláda rozhodla o dalších opatřeních, do divadla budou moct jen očkovaní nebo lidé po prodělání covidu. Co to bude podle vás znamenat pro vaše divadlo? Obáváte se, že to některé diváky odradí?
Ať už bude rozhodnuto jakkoliv, budeme tato opatření plně respektovat. Je jasné, že to bude některým divákům komplikovat návštěvu divadla, ale my se budeme snažit, aby to pociťovali co nejméně.

V lockdownu jste svým příznivcům nabídli bohatý online program. Pokračujete ještě v něčem na internetu i teď?
Pokračujeme v natáčení podcastů „Příští zastávka Divadlo Bolka Polívky“ a jednáme o další možnosti rozšíření našich aktivit v online prostoru. 

Dovedete si představit, že by opět nastala situace, že budete muset divadlo zavřít?
Nedovedeme. Na druhou stranu, nedovedli jsme si představit už spoustu událostí, a nakonec jsme na ně zareagovali a naučili se s nimi žít. Spíš přežít.

Jak zásadní by to pro vás mělo existenciální dopady?
Těžko v tuto chvíli predikovat. Záleží na spoustě faktorů, přičemž tím nejzásadnějším je načasování a s ním související počet přesunutých představení a poměr těch, která jsme již odehráli a která ještě musíme divákům nahradit.
Přiznávám, že nám tuhne úsměv na rtech.

V letošní sezoně se také chcete více zaměřit na podporu mladých tvůrců. Jak konkrétně a na co v divadle kladete důraz při sestavování dramaturgického plánu?
Divadlo Bolka Polívky vždycky podporovalo mladé tvůrce: Ondra Klíč, Michal Chovanec, Paľo Seriš, Luboš Balák a mnoho dalších. Spolupracujeme s nejlepšími divadly, ať už z centra nebo mimo něj (Dejvické divadlo, Divadlo na Jezerce, Činoherní klub, Divadlo Na zábradlí, Divadlo Petra Bezruče, Městské divadlo Zlín, Divadlo pod Palmovkou ad.), jmenuji namátkou. Rádi bychom uspořádali festival a dramatickou soutěž. Máme spoustu plánů, ale zdá se, že pandemie má své.

V divadle pořádáte také výstavy. Na jakou se mohu zájemci přijít podívat teď? A můžete prozradit, jaké budou následovat?
Nyní je ve foyer divadla výstava s názvem Příroda magická od Kateřiny Kasey Petříkové, která potrvá do 14. prosince. A 16. prosince bude vernisáž výstavy kalendáře Proměny nadace Archa Chantal. Výtvarníci u nás vystavují rádi a hojná návštěva vernisáží nás těší.

V létě jste nabídli jednu velkou novinku, a to letní scénu na Kraví hoře, objevili jste nevyužívaný amfiteátr. Mělo to u diváků úspěch a chystáte tuto letní scénu i na příští rok?                                                                                     Prostor amfiteátru na Kraví hoře s famózním výhledem si návštěvníci i hostující divadla velmi oblíbili. Na Letní scénu 2022 se všichni moc těšíme.

Jak dlouho pracujete v Divadle Bolka Polívky a co vás vlastně k této branži přivedlo?
V Divadle Bolka Polívky pracuji pět let. Do divadla mne přivedl sám pan Polívka, s nímž jsem spolupracovala již od roku 2009 při přípravě jeho televizních Manéží.