Exkluzivně pro Brňana: Maraton hudby

V jedno velké koncertní pódium se už ve čtvrtek na čtyři dny promění centrum Brna. Postará se o to multižánrový hudební festival Maraton hudby.

  • Foto

    archiv festivalu Maraton hudby

Maraton hudby na dvaadvaceti stanovištích nabídne desítky koncertů. Všechny hudební produkce na ulicích a náměstích jsou přístupné zdarma a vystoupí při nich třeba Jana Kirschner, Khoiba, Motionhouse a NoFit State Circus, Monika Bagárová, Jan P. Muchow & The Antagonists nebo Progres 2. Do Brna zavítá také DJ Jon Hopkins, známý spoluprací s kapelou Coldplay, přijede Cirk La Putyka, Pokáč a Lázně Rašínova obsadí operní zpěváci a akvabely. Hrát se bude také v podzemí nebo v pasáži.

Hudební produkce na ulici budou na Dominik stage na opraveném Dominikánském náměstí, na folkové Orlí stage v Divadle na Orlí, Kabinet stage v Kabinetu Múz nebo na Django stage na Malinovského náměstí. „Maraton hudby je největší hudební festival v centru Brna. Oživí střed města spoustou koncertů různých žánrů, takže si z nich bude moct vybrat každý a namixovat si svoji hudební maratonskou túru po vícero koncertech,“ zve manažer festivalu Jan Mach.

Co je hlavním cílem festivalu?

Maraton hudby má být městskou slavností, která oživí centrum Brna spoustou koncertů různých žánrů, takže si z nich bude moct vybrat každý a namixovat si svoji hudební maratonskou túru. Jde o to oživit centrum města hudbou. V posledních letech zaznamenalo Brno velký progres, co se týče toho, jak centrum města vypadá, jaké vyžití nabízí a my v této linii pokračujeme. Nabídneme neobvyklé zážitky, stage tam, kde by to lidé nečekali. Brno coby člen sítě kreativních měst hudby UNESCO tak i tímto festivalem potvrdí důvod, proč se jím stalo – totiž svou bohatou hudební nabídkou a zájmem o hudbu.

Maraton hudby je multižánrový. Na jaké hudební styly se mohou diváci a posluchači těšit?

Program nabídne široké rozpětí žánrů od Jany Kirschner, která zpívá pop, až po jihočeské trio Vees, které v Kabinetu Múz zahraje alternativní muziku. Na festivalu je zastoupený jazz, folklorní muzika, romská cimbálová muzika, kubánská či alternativní hudba. Především v neděli nabídneme klasickou muziku, zahraje smyčcové kvarteto a už tradičním projektem festivalu jsou Nekonečné varhany – čtyři koncerty v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Jezuitské ulici.

Nejviditelnější v brněnských ulicích bývají buskeři, tedy pouliční muzikanti. Letos vystoupí opět netradičně, a to ve speciálních pokojíčcích od umělkyně Kateřiny Šedé. Tyto „bytové koncerty“ budou jedna z letošních největších atrakcí. Můžete nápad přiblížit?

V centru Brna se objeví čtyři pokoje. Na Jakubském náměstí bude koupelna, v České ulici bude ložnice, u obchodního centra Letmo vznikne kuchyně a v takzvané Myší díře vyroste obývák. V těchto stylizovaných pokojích budou vystupovat pouliční muzikanti. Kateřina Šedá má dramaturgii buskingu na starosti už třetím rokem a vymyslela koncept takzvaného bezuličního buskingu. Hraní na ulici má tedy vždy nějakou nadstavbu – letos to budou pokoje, loni přišla s nápadem, že se hudebníci nesmějí dotýkat ulice, takže hráli v kabrioletu, na přechodech pro chodce, v koruně stromů nebo na schodech.

„Pokoje“ v ulicích jsou jednou z letošních novinek. Jaké další novinky a taháky letošní čtvrtý ročník přinese?

Hlavní novinkou je, že veškeré hudební produkce jsou soustředěné do samotného středu Brna, abychom centrum oživili. Začínáme ve čtvrtek v 18 hodin průvodem Amanitas Fire Theatre, kdy se lidé mohou těšit na ohňovou show. Dojdeme na Jakubské náměstí, kde zahájíme celý festival. Vystoupí beatboxer En.Dru nebo bubenická skupina Ritmo Factory. Večer pak lidé mohou zajít na hudební nový cirkus Cirk La Putyka do Sono Centra. V pátek budou hlavními taháky Progres 2 na

Dominik stage, na Orlí stage vystoupí kapela Žamboši, která pokřtí své CD. Na Django stage vystoupí Monika Bagárová. Program je opravdu nabitý a vybere si určitě každý.

Kromě ulic se bude koncertovat i na netradičních místech. Prozraďte, kde to bude.

Nejvíc netradiční místo pro koncert je určitě Mincmistrovský sklep v brněnském podzemí, kde v sobotu od 12.30 vystoupí Pavel Fischer s Jakubem Jedlinským. Velmi netradiční bude také jednoaktová site specific opera nazvaná Poslední pólo v lázních v Rašínově ulici. Vystoupení na míru prostředí bazénu vytvořil brněnský spolek Hausopera a diváci se kromě zpěváků dočkají i akvabel. Posluchače pozveme i na koncert do Sněmovního sálu Nové radnice, což je pro koncerty také netradiční místo. Na Malinovského náměstí také není úplně zvykem pořádat koncerty. Toto místo je v létě spíše opuštěné a my ho chceme oživit.

K už známým akcím patří piano štafeta, kdy se za klavírem v Alfa pasáži v Poštovské ulici vystřídá několik pianistů. Ještě se do ní mohou zájemci hlásit?

Mohou se hlásit do 5. srpna. Piano štafeta má vždy svého patrona, kterým je letos David Mareček, ředitel České filharmonie a vynikající klavírista. V Alfa pasáži zahraje i klavírista Ivo Kahánek. K nim se samozřejmě přidávají zájemci, kteří se do štafety přihlásí s maximálně sedmiminutovým vystoupením podle vlastního výběru. Pasáží tedy nebude znít jen klasika, ale třeba také muzikálové melodie. Z Divadla na Orlí si půjčíme krásný zvučný klavír, takže i amatérští hudebníci mají možnost zahrát si na skvělý nástroj a navíc se předvést před ředitelem České filharmonie.

Většina hudebních produkcí je zdarma. Na které se však platí vstupné?

Ano, pro letošní ročník je na většinu venkovních produkcí v ulicích a na náměstích vstup volný, abychom zjistili, jestli jsou koncerty životaschopné a zda se nám v srpnu podaří centrum oživit. K placeným produkcím patří DJ a producent Jon Hopkins, který do Brna na Flédu přiveze směsici meditace a plnokrevného techna. Širší veřejnosti je známý například spoluprací s kapelou Coldplay. Vstupné se platí do Sono Centra na Cirk La Putyka a také na už zmíněnou operu v Lázních Rašínova. Důležité je říct, že do Mincmistrovského sklepa se sice neplatí vstupné, ale je nutné si dopředu rezervovat místo přes e-mail klara@cema-music.com.

Měl byste nějaký tip pro rodiny s malými dětmi, co by si neměly nechat ujít?

V Guest centru na nádvoří Staré radnice, kde bude infocentrum a občerstvení se speciálním maratonským drinkem, bude v sobotu dopoledne program pro děti. Od 14 hodin pak na Dominikánském náměstí vystoupí Bombarďák – koncert pro děti bude plný divokých písní a ztřeštěných tanečků. Děti určitě zaujme i vystoupení Block v sobotu od 18 hodin na náměstí Svobody v podání Motionhouse a NoFit State Circus. Pracují s obřími molitanovými bloky, které skládají do různých tvarů, což je vizuálně velmi atraktivní.

Z vašich zkušeností z minulých let – co je mezi lidmi nejoblíbenější a jak na pouliční vystoupení reagují?

Reagují různě. Někdo si dokonce zacpe uši, někdo nám napíše nadšené komentáře na Facebook. Lidé začnou přímo na ulici tancovat a hodně si to užívají. Minulý rok třeba velmi dobře reagovali na pouliční produkce na Jakubském náměstí. Buskeři byli v posledních ročnících nejviditelnější, ale letos bude viditelné prakticky všechno z programu, který je na stránkách www.maratonhudby.cz.

Zdroj: 
Brňan (ZAZ)