Oděvní designér Pavel Jevula je držitelem ocenění Top Styl Designer, v autorských kolekcích se zabývá sociálními tématy. Jeho modely byly prezentovány i na mezinárodních veletrzích CPD Düsseldorf, MMC Leipzig, Styl a Kabo, Móda Praha a na Wirtschaftskammer ve Vídni. Jako módní poradce se podílel na pořadech České televize. Žije a tvoří na Starém Brně, kde má i svůj ateliér. Ukázky z jeho tvorby přinášíme v závěru rozhovoru.

Jak jste se k módě vůbec dostal?

Měl jsem k ní blízko už odmalička. Když mne hlídala babička Božena, tak mne učila šít. Takže s módou jsem měl co do činění už jako kluk.

Rodinné vazby se promítly i do vaší kolekce svetrů ISland – jak vznikla a koho z rodiny jste do ní zapojil?

Byli jsme s přáteli na Islandu, který mne opravdu hodně zaujal. Vše bylo úplně jiné než u nás – příroda, lidé… A také hodně ovcí, vlna a právě i svetry, což mne ke kolekci ISland inspirovalo. Svetry pletou moje maminka s tetou a já dělám design: vybírám materiál a připravuji nákresy. Maminka s tetou ručně pletou podle nich a já pak díly sešívám a vytvářím finální vzhled. Roláky ke svetru dělám zvlášť, to je taková vychytávka. Když jdete s taškou do schodů a je vám teplo, tak na sobě rolák mít nechcete. Takže si ho můžete ještě pod schody sundat a pak je to mnohem příjemnější.

Jakou vlnu si vybíráte?

Mám merino vlnu a používám i recyklovanou vlnu, ta je také příjemná.

Jak se dostaly právě svetry zase do módy?

Tím, že se vrací osmdesátá léta, vrací se i svetry. Vše přichází ve vlnách – něco je chvíli in a chvíli out. A zrovna teď jsou svetry zase populární. Dost se to ale posunulo a hodně záleží na zpracování. Materiály jsou lehké, vzdušnější. Já na zimní svetry používám větší gramáž a na přechodové období spíš tenčí a nadýchanější vlny.

A jaké svetry jsou dnes in?

Nosí se vše a každý si musí vybrat. Já sám začínal svetry přes hlavu, ale bývá mi pořád horko, takže raději mívám rozpínací a větrám. Třeba na podzim se nosí i dlouhé svetry ve stylu kabátu, který můžete mít místo bundy, stejně tak se nosí i svetry přes hlavu. Já se teď chystám dělat tenčí svetry s příměsí hedvábí. Na zimu se zase hodí propínací ze silnějších merino vln. Hodně trendy jsou crop svetry ustřižené pod ňadry, nejsou sice moc praktické, ale vypadají hodně cool. Svetr si můžete vzít i delší místo šatů s úzkými kalhotami nebo legínami, do pasu i zkrácený. A pořád budete styloví.

Je pravda, že většina návrhářů opouští sezonní trendy pro jednotlivá roční období?

Trendy jsou trošku překonaná záležitost a oděvní designéři podle sezony už opravdu moc netvoří. Všechno tady bylo, nápady se recyklují a sezonnost se stírá. Když připravuji přehlídku, chci tam mít zastoupeno všechno – od plavek po kabáty. Každý si vybere a já mohu ukázat vše, co tvořím. Někdo se specializuje jen na svatební nebo společenské šaty, ale já dělám opravdu všechno. Proto v mých kolekcích nechybí svetry, kabáty, společenské šaty ani plavky. Rád také všechno kombinuji, protože to vypadá efektně. Například u kolekce Lockdown jsem kombinoval svetry s plavkami.

Byla náhoda, že právě po covidu spoustu oděvních tvůrců lockdown inspiroval k sérii oblečení pro volný čas?

I móda vyplývá z chování lidí. V covidu, když nejsou žádné plesy, nebudete vytvářet kolekci večerních šatů. Všichni začali dělat tepláky a mikiny. Já jsem třeba vytvořil oblečení na jógu. Lekce jógy jsem si pouštěl doma online, takže mne to motivovalo k ušití věcí na cvičení. K tomu pak vznikly mikiny a župany, oblečení na doma.

Je v pořádku, že tento styl oblečení se stává i vycházkovým?

Proč ne, ale záleží zase, kam vyrážíte. Když jdete na nákup, nepředpokládá se, že se budete házet do gala s velkou večerní. Ale nemyslím, že je úplně potřeba nosit teplákovku do divadla, toho zase nejsem zastáncem. Spíš se mi líbí, když se věci nakombinují – tenisky k malým večerním vypadají pěkně, v mikině s elegantními kalhotami můžete vyrazit na večírek. Sexy je i topík a široké tepláky. Vždycky je fajn mít v oblečení elegantní i sportovní kousek. Když máte jen jedno z toho, už je to podle mne over dress.

Naposledy jste vytvářel kolekci na lednovou přehlídku Made in Jablonec – o co šlo?

To byla naprosto specifická věc. Loni v září na Brno Fashion Night jsem měl vše od plavek až po kabáty, ale Jablonec se tomu vymyká, protože jde o spolupráci s designérem šperků. Spolupracuji s firmou LUCID a kolekce vznikla tak, že jsme si volali přes WhatsApp, ukazovali si návrhy, materiály, barvy a dávali vše dohromady, aby se šaty a šperky doplňovaly.

S kým ještě rád spolupracujete?

Jde spíš o přátelství s dalšími brněnskými designéry – s Alešbáry, Ivetou Řádkovou, Petrem Kaloudou. Společně už léta jezdíme na přehlídky. To je náš nejužší návrhářský kruh. Neděláme spolu úplně kolekce, ale přátelíme se a potkáváme na akcích.

Které přehlídky jsou pro vás stěžejní a jak vypadá příprava na ně?

Vždy na podzim se účastním Fashion Night Brno a pravidelně jezdím za Luďkem Hanákem na Top Styl do Mohelnice. Pak bývají spíš nárazovější akce. Nedá se úplně spočítat, kolik času mi kolekce zabere, ale určitě potřebuji ideálně tři měsíce. Když se ozvou ze Stylu, že by chtěli kolekci příští měsíc, už se to stíhá obtížněji. Já si většinu věcí i sám šiju, takže opravdu potřebuju víc času.

Která z fází vás nejvíc baví? Navrhování, výběr materiálů nebo vyhotovení finálního výtvoru? A čím vše začíná?

To bývá různé. Líbí se mi práce s materiály, protože třeba už ve skladu mne něco zaujme – a vznikne tak kolekce, kterou doplním jen pár dalšími typy látek. Často vycházím právě z materiálu. Při tvorbě mám pak rád všechno. Návrh je prvotní fáze a mne baví celý proces. V průběhu se prvotní nápad různě mění a přetváří. Vize v hlavě je něco jiného než realita. Až samotná realizace ukáže, kam to směřovat, aby byl výsledek uspokojivý.

Které části oděvu vytváříte nejraději?

Mne právě baví ta pestrost. Kdybych měl šít samé kalhoty, tak bych se asi úplně nerealizoval. Baví mne to vyvážení – jednou je to kabát, podruhé svatební šaty. Člověk si aspoň od toho druhého na chvíli odpočine.

Schováváte si své starší návrhy? Pamatujete si vše, co jste vytvořil?

Ano, schovávám. A když občas potřebuji v ateliéru uklidit, tak je nezbytné se staršími nákresy probrat. Něco jde do koše a zbytek si schovám, zvlášť když se k tomu váží nějaké vzpomínky. Občas se mi stane, že mi klient pošle fotku, a já už si ani nepamatuji, že šlo o mou práci. Nedávno mi takhle poslala jedna z klientek svatební šaty, na které jsem zapomněl. Musím ale říct, že jde o překvapení převážně příjemná.

Znamená to, že v ateliéru šijete i na přání klientů…

Ano, nejčastěji dělám věci na míru. Práce s klientem mi vyhovuje, ať je to kabát nebo svatební šaty. Lidé si mohou vyzkoušet i moje věci z přehlídky, nebo je také mohu ušít na míru. Ale nedělám žádné velké série. Nejraději vytvářím model na konkrétního člověka, aby mu to sedělo typově i velikostně.

Když vynecháme trendy, kterým, jak říkáte, odzvonilo, co by měl mít každý člověk, chce-li jít s dobou, v šatníku?

Jde o tzv. kapsulový šatník, aby se vše hodilo ke všemu. Měl by obsahovat základní malé černé, košili, která nemusí být zrovna bílá, ale v barvě, která vám sluší, kvalitní kalhoty, džíny, sako. S tím se dá vystačit… A ženy mají samozřejmě v šatníku i další šaty a sukně. Z mého pohledu je lepší vybírat kvalitní nadčasovější věci, než kupovat padesát kousků za sezonu v levných obchodech.

Jak důležité jsou barvy?

Jsou důležité, ale pro každého zvlášť. Loni se nosila růžová – ale každý si představí jiný odstín. Nemá smysl vybírat věci podle barvy, ale podle toho, která barva a odstín mi sluší a budu se v něm cítit dobře. Ne každý chce upoutávat pozornost. Firma Pantone vydává barvu pro každý rok – nejen v oblečení, ale třeba i v grafickém designu. Ale nemyslím si, že je nutné se tím řídit. Když se vám hodí do konceptu, tak to použijete, ale nemusíte, pokud neodpovídá vašemu vkusu.

Jaký je váš názor na recyklovanou módu?

Je určitě důležité šetřit životní prostředí. Sice se říká, že existuje udržitelná móda, ale tento koncept je hodně marketingový a využívaný u obchodních řetězců. Bio bavlna asi moc ekologická nebude, protože na ni potřebujete větší pole a spotřebujete víc vody. Na druhou stranu jsem zastáncem ochrany přírody a přemýšlím, kde nakupuji a jestli toho opravdu potřebuji tolik. Jsem pro raději koupit jednu kvalitní věc, která mi vydrží několik sezon, než padesát nekvalitních kousků, které po čase vyhodím a koupím si další.

Pustil jste se v roce 2023 do něčeho nového?

Dal jsem si do nového roku předsevzetí, že budu na svůj Instagram natáčet live streamy. Jmenují se Fashion Talk a budu si v nich povídat s lidmi z oblasti módy. Za léta, kdy se v oboru pohybuji, znám spoustu vizážistů, kadeřníků a hlavně kolegů návrhářů. Různě se domlouváme nebo se spojíme přes internet a vyprávíme si o jejich práci. To je moje novinka pro letošní rok. Každý měsíc připravím nový díl. První – s Jarmilou Krahulcovou, která se zabývá stylingem a obléká v brněnském televizním studiu do pořadů, např. Sama doma, moderátory a moderátorky – je už na světě. Na Instagramu rozhovory běží živě a záznam pak vkládám na facebook. V únoru se chystám točit na Škole umění a designu s Petrem Kaloudou, který je pedagogem i návrhářem v jedné osobě.