Brněnská fakultní nemocnice v Bohunicích se za více než 30 let starala o 11 tisíc novorozenců s komplikacemi, které jako centrum vyššího stupně přijala prostřednictvím speciální převozové služby v podobě sanitky s transportním inkubátorem. Důvodem takového převozu bývají například vrozené vady nebo extrémně nízká porodní hmotnost, uvedl Václav Janištin z tiskového oddělení nemocnice.

Podle něj se mohou objevit poporodní problémy jako například ztížené dýchání, proto děti potřebují intenzivní péči jako plicní ventilátor nebo výživu.

Služba se týká novorozenců, kteří z různých důvodů potřebují péči centra vyššího stupně. Brněnské perinatologické centrum intenzivní péče je podle Janiština největším takovým centrem v tuzemsku.

Řadu novorozenců převážejí

Část novorozenců, o které pečuje, se narodí přímo v nemocnici a sanitka je převáží jen mezi pracovišti, část přijde na svět v jiném zařízení. „Převoz je nutný například po předčasných nebo komplikovaných porodech, kdy se objeví vrozená vada nebo nemoc. Nejčastějším důvodem je ale extrémně nízká porodní váha,“ uvedl Janištin.

Ročně pečují o 700 dětí

Podle něj se lékaři a sestry ročně věnují zhruba 700 nezralým dětem s nízkou porodní váhou. Část se narodila přímo ve Fakultní nemocnici Brno, část ale v jiných nemocnicích. Některé děti mají hmotnost i pod jeden kilogram.

Převozy fungují už 33 let

Převozová služba pro takzvané patologické novorozence, tedy novorozence s komplikacemi, je v provozu od 1. prosince 1990. Slouží pro převoz na jihu Moravy a v části Vysočiny a pro situaci, která vyžaduje intermediární, intenzivně-resuscitační nebo jinou specializovanou péči. „V poslední době je za rok v průměru asi 300 těchto převozů,“ poznamenal mluvčí.

Záchranka slouží nonstop

Záchranka pro transport poskytuje vůz a řidiče, službu zajišťuje nemocnice nasazením lékaře, sestry a speciálního inkubátoru. Kromě FN Brno se na službách podílejí i lékaři Nemocnice Milosrdných bratří v Brně. Tým je dostupný 24 hodin denně a sedm dní v týdnu.

Největší porodnice v tuzemsku

Fakultní nemocnice Brno je největší porodnicí v ČR. Ročně se v ní narodí přes 6000 dětí. Její vedení plánuje postavit novou porodnici za více než dvě miliardy korun. Porodnice nyní funguje na dvou místech vzdálených několik kilometrů, a to v Bohunicích a v centru města na Obilním trhu, kde je však budova v horším stavu.