"Záchranáři v Jihomoravském kraji měsíčně vyjíždějí zhruba k padesátce porodů, někdy je jich i více," řekla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. Podle ní někdy stihnou matku dopravit do nemocnice, jindy ale dítě přijde na svět v sanitce nebo doma. Výjimkou nejsou ani neobvyklá místa, naposledy to bylo v září na benzinové čerpací stanici.

Takzvaný překotný, tedy rychlý a spontánní porod, je podle Bothové jednou z možností, jak může situace vyústit. "Takový porod probíhá velmi rychle a maminka zkrátka nestihne dojet do porodnice. Předvídat tuto situaci nelze," uvedla Bothová.

Proto se některé děti narodí v sanitce. "Není to za jízdy, ale sanitka někde zastaví. Jsou i případy, kdy se nestihne dojít ani do sanitky a dítě přivedeme na svět doma v bydlišti rodičů. A máme i kuriozity, například v září se narodila holčička Mia na benzince v Mikulově," řekla Bothová.

Výjezdy k porodům podle ní nejsou žádnou rutinou, je to velká zodpovědnost. "Právě proto v rámci vzdělávání procházejí naši zdravotníci opakovaným školením zaměřeným výhradně na porod a na poskytnutí první pomoci novorozenci," uvedla Bothová.

Podle ní záchranáři nejsou zastánci domácích porodů. "Pokud nastane situace, že je vyžadována naše pomoc, my samozřejmě přijedeme a uděláme vše, co bude v našich silách. Nejsme ale v sanitce vybaveni na všechny komplikace tak, jako je vybavena porodnice. A je třeba si uvědomit, že jde hned o dva lidské životy," dodala Bothová.