Krátké filmy z Česka i zahraničí nabídne 64. ročník mezinárodního filmového festivalu Brno16. Potrvá od 18. do 22. října, hlavním dějištěm je městské Kino Art. Hlavní součástí festivalu je soutěž krátkých filmů, oznámili pořadatelé v tiskové zprávě. Soutěž pravidelně obesílají filmaři z celého světa.

„Přihlásit se mohou snímky, které vznikly v posledních třech letech, a jejich stopáž nepřesáhne 30 minut. Všechny pak zhlédne tým dramaturgů a vybere ty nejzajímavější, jež jsou následně zařazeny do mezinárodní soutěže nebo Československé16. Ta představuje krátké filmy od autorských týmů z České republiky a Slovenska,“ uvedl ředitel festivalu Milan Šimánek.

„Výběry následně hodnotí mezinárodní porota, studentská porota a i festivaloví diváci, kteří o svém vítězi rozhodnou prostřednictvím hlasování,“ doplnil Šimánek. Oficiální zahájení festivalu bude ve středu 18. října ve Velkém sále Kina Art, kde také v sobotu vyhlásí vítězné filmy. Zájemci je zhlédnou v poslední den festivalu, tedy v neděli.

Doprovodný program zahrnuje také workshopy, výstavy, debaty s autory a autorkami, domácími i zahraničními hosty

Prezentovat se budou krátké filmy nominované na Oscara, němé filmy s živým hudebním doprovodem nebo snímky pro děti. Spojení her a filmu se promítne ve videoherní sekci, vytvářené ve spolupráci s herním festivalem Gamer Pie.

Festival Brno16 je jedním z nejstarších svého druhu na světě. Koná se každoročně od roku 1960

Nabízí filmy hrané, animované, profesionální, neprofesionální, studentské a experimentální. Šestnáctka v názvu je odvozená od filmového formátu 16mm, který se v minulosti hodně používal mezi amatéry. Dnes už se filmy natáčejí i promítají digitálně.