Festival duchovní hudby v Brně nabídne světovou premiéru

Během dvou dubnových týdnů se v brněnských kostelích představí špičkoví umělci z Česka i zahraničí.

  • Foto

    Filharmonie Brno (archivní)

Světová premiéra skladby estonského skladatele Toivo Tuleva zahájí v polovině dubna Velikonoční festival duchovní hudby v Brně. Festival nabídne šest koncertů, během dvou týdnů se v brněnských kostelích představí špičkoví umělci z Česka i zahraničí, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Filharmonie Brno Kateřina Konečná.

Festival, jehož letošním tématem je ceremonie a slavnost, potrvá od 14. do 28. dubna. Návštěvníci si šestici koncertů poslechnou v katedrále na Petrově, v kostele svatého Josefa nebo v bazilice na Starém Brně.

Hned první večer přinese světovou premiéru Tulevovy skladby. Dílo So Shall He Descend zkomponoval na objednávku brněnského festivalu. "Tulev je detailně obeznámen s historickými hudebními styly včetně gregoriánského chorálu, k němuž ve své tvorbě rád odkazuje, ale není mu cizí ani prostředí rockové hudby," uvedl dramaturg festivalu Vladimír Maňas.

Zahajovací koncert, na kterém se kromě brněnské filharmonie představí i pěvecký sbor Ars Brunensis, bude řídit šéfdirigent orchestru Dennis Russell Davies.

Atmosféru Říma navodí španělský soubor La Grande Chapelle v programu Velikonoční procesí na Piazza Navona. Komorní sbor a soubor historických nástrojů rozezní svatojakubský kostel dvěma desítkami skladeb z 16. století.

Kromě zahraničních interpretů si zájemci poslechnou i koncert brněnského rodáka Michaela Bártka v bazilice na Starém Brně. Festival uzavře Bachovo Velikonoční oratorium v podání Czech Ensemble Baroque.

Součástí festivalu jsou tři temné hodinky, tedy hudební rozjímání v kostele při svíčkách. V jednom z večerů zazní dílo Alfreda Schnittkeho, při kterém spojí síly čtyři brněnské sbory.