Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno zahájí 2. listopadu nová inscenace společného provedení opery Z mrtvého domu a kantáty Glagolská mše. V režii Jiřího Heřmana se představí Janáčkova opera Národního divadla Brno s dirigentem Jakubem Hrůšou. Právě jeho napadlo spojit do jednoho večera tato dvě poslední Janáčkova díla. 

Osmý ročník festivalu se uskuteční od 2. do 20. listopadu. Opět se do Brna sjíždí zahraniční operní domy, vystoupí obě Národní divadla, tedy pražské i brněnské. A přijíždí také česká dirigentská špička, řekl šéf opery ND Brno Jiří Heřman. V rámci jednoho festivalu se představí vedle Jakuba Hrůši i Tomáš Netopil, Tomáš Hanus či Marko Ivanović. Tématem festivalu je Quo vadis.

Odkazuje k Janáčkově oblíbené duchovní kantátě polského skladatele Felikse Nowowiejského. Janáček se pokoušel v roce 1910 oratorium uvést rok po premiéře v Amsterdamu, což se však nepodařilo. Dílo, které jeho autor dirigoval v newyorské Carnegie Hall jako první polský dirigent, zazní na festivalu v Česku poprvé, uvedli pořadatelé.

Program festivalu rozdělili organizátoři na divadelní a koncertní řadu. Divadelní řadě vévodí zahraniční soubory. Švýcarský Grand Théâtre de Genève uvede inscenaci Káti Kabanové a Welsh National Opera vystoupí s Věcí Makropulos. Operní produkce českých souborů zahrnuje především zahajovací inscenace Glagolská mše/ Z mrtvého domu.

"Obě díla jsou díla poslední, je v nich úplně vše, co Janáček v sobě skrýval. Téma festivalu Quo vadis rezonuje i v tomto díle, je to o hledání vnitřní svobody. Jak Janáček zmiňuje, v každém člověku je jiskra boží, pro mě to je téma hledání jiskry v každém z nás," řekl Heřman.

Opera Z mrtvého domu, k níž Janáček napsal i libreto podle Dostojevského románu, je podle Heřmana protipólem ke druhé části programu. Ta může být jistou očistou proti příběhům z věznice v opeře Z mrtvého domu, ve které figurují jen muži. Pro Hrůšu obě díla představují dvě protichůdná témata, něco jako jin a jang, obě zároveň obsahují východoslovanskou látku a jsou nadčasová. "Je to jako velká cesta ze zmaru věznice do nebe…Pokud vím, tato kombinace nebyla dosud přijata, a jsem rád, že se jí Jiří Heřman ujal jako já," řekl dirigent.

Zahraniční hostující soubory z Ženevy a Walesu se představí také v koncertní řadě. Z tuzemské produkce se diváci mohou těšit na koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu se sólistou Janem Bartošem a dirigentem Marko Ivanovićem, kde budou provedeny výjimečně uváděné skladby klavírní koncert č. 4 Janáčkova idolu z mládí Arthura Rubinsteina, u něhož chtěl studovat klavírní hru, Janáčkovo Šumařovo dítě a jedno z vrcholných českých symfonických kompozic druhé poloviny 20. století, Vokální symfonie Vladimíra Sommera.

Festival nabídne také výstavy nebo procházky městem po janáčkovské stezce. Program je na www.janacek-brno.cz.