Přehlídka začíná dnes, potrvá do 13. října v industriálních prostorách Malé Ameriky. Připraveny budou vernisáže, besedy s autory, živé malování, koncerty, divadlo nebo dílny vedené zkušenými lektory, uvedli v tiskové zprávě organizátoři festivalu.

"Pátý ročník je milníkem nejen pro nás, ale i sám komiks je takovým mezníkem. Každý rok se snažíme zvát a vybírat hosty, kteří tvoří podobným způsobem a jejich tvorba odpovídá tématu. Letos přijede například Martin Šinkovský a Ticho762, kteří tvoří historické komiksy, a prezentovat budou komiks Trikolora zabývající se obdobím normalizace," řekla ČTK Andrea Stašková z festivalového týmu.

Důležitý milník českého a slovenského komiksu připomene ve čtvrtek výstava Generace 89 zahrnující autory, kteří mohli po letech restrikcí náhle svobodně publikovat. Výstava představí 14 autorů a předznamená souhrnné vydání děl, které vyjde letos v listopadu.

Další tematická výstava nese název Batman slaví osmdesátku! Studenti plzeňské, ústecké a zlínské univerzity pro výstavu vytvořili práce odrážející fenomén superhrdinů, a hlavně samotného Batmana.

K pátému ročníku organizátoři vydávají sborník mapující minulá léta festivalu. "Katalog má asi 120 stran a obsahuje velkou obrazovou přílohu, kde jsou i nové komiksy. Bude k zakoupení na našem stánku společně s dalšími předměty. Ze sborníku máme zároveň částečně vytištěné některé komiksy, které budou představené ve čtvrtek v 17:00. V sobotu budeme katalog křtít," uvedla Stašková.

Všechny festivalové akce do 19:00 jsou pro návštěvníky zdarma. Vstup na večerní program, který zahrnuje také koncerty a divadla, stojí 120 korun.