Je to už 90 let, co se slavily kulatiny vzniku Československa v Brně poprvé. 26. května 1928 zahájil prezident Masaryk na brněnském výstavišti jubilejní výstavu k oslavě 10 let samostatnosti. Přesně 90 let poté, 26. května 2018, Masaryk, tentokrát „v zastoupení“, zahájí festival ke 100 letům.

100 let samostatnosti si zaslouží pořádnou oslavu! V sobotu 26. května se brněnské výstaviště promění v obrovský stroj času a návštěvníky přenese 100 let do minulosti. Až do neděle 17. června zde bude probíhat největší oslava vzniku samostatného Československa. Největší u nás a dost možná i v bývalé habsburské monarchii.

Festival Re:publika připomene vše, co naše republika během sta let zažila. Převratné historické momenty. Nezapomenutelné osobnosti. Slavná vítězství. Užitečné vynálezy. Bezkonkurenční umělecká díla. I vaše osobní příběhy. Ano, do festivalu se už nyní můžete zapojit aktivně i vy. Stačí prolistovat stará alba, fotky svých babiček, dědečků, svoje fotky z mládí. Zapojte se do projektu Příběhy fotek. Ukažme i na fotografiích příběhy míst, obyčejných lidí a velkých i malých okamžiků. Kromě fotek můžete sdílet i svůj příběh. 

Zapojit se do tohoto projektu je celkem jednoduché – pokud máte fotografie, o které se chcete poděli, či které mají nějaký zajímavý příběh, můžete to udělat následovně: fotku převedete do elektronického formátu – nascanujet, ofotíte. Potom už budete postupovat podle návodu na stránkách www.republikafotky.cz.

zdroj: TIC Brno