Hlavním cílem koncertu je připomenout Jana Nováka, skladatele, který by letos v dubnu oslavil 100. narozeniny. Dramaturgie vybrala jeho dílo Ludi symphoniaci. Zazní také hudba Leoše Janáčka a Ericha Wolfganga Korngolda.

"Kdyby nezasáhla pandemie, uskutečnil by se koncert s publikem v Janáčkově divadle. Ovšem spolu s Novákem bychom hráli Mahlera a Ravela. Program jsme museli změnit kvůli složitým podmínkám účasti pěveckého sboru a zejména tak, aby byl atraktivní pro rozhlasové vysílání. Základem přitom bylo zachovat Nováka, od jehož narození si letos připomínáme 100 let," uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Koncert pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese zahájí Janáčkovo Adagio pro orchestr. "Málo známé a rozsahem nevelké dílko objevil Janáčkův žák, a později první šéfdirigent brněnských filharmoniků, Břetislav Bakala v roce 1918 ve slovácké truhle spolu s operou Šárka," uvedl dramaturg Vítězslav Mikeš. Doplnil, že Davies si skladbu při jejím loňském zkoušení zamiloval.

Na Janáčka naváže Novák a Ludi symphoniaci, ve kterých je patrný vliv jeho učitele Bohuslava Martinů. Novákova symfonie je podle Mikeše hravá, neoklasicky orientovaná skladba, plně korespondující s názvem, jehož český překlad zní Symfonické hry.

Živý přenos zakončí Korngoldova Symfonie in Fis, pozdně romantické dílo mahlerovského střihu. Jde o jedinou symfonii brněnského rodáka, jenž proslul ve světě zejména jako autor filmové hudby.