Novou sezonu Filharmonie Brno zahájí ve čtvrtek monumentální Druhá symfonie Gustava Mahlera, známá také pod názvem Vzkříšení. Slavnostní večer v Janáčkově divadle bude řídit šéfdirigent Dennis Russel Davies, uvedla mluvčí orchestru Kateřina Konečná. Stejné dílo filharmonici před měsícem s úspěchem uvedli na německém festivalu Rheingau v klášteře Eberbach v Hesensku.

Mahler napsal Druhou symfonii v pěti větách pro soprán, alt, smíšený sbor a velký orchestr v letech 1888 až 1894. Sólové party odzpívají v Janáčkově divadle Pavla Vykopalová a Jana Hrochová, stejně jako v Německu vystoupí s filharmonií také Český filharmonický sbor Brno.

V symfonii skladatel otevírá základní otázky života, smrti a víry v boha

„Závažnost finále umocňuje masivní zvuk, ale i myšlenka jeho prostorového vnímání. Orchestr hraje i za pódiem, v partituře je předepsána stereofonie Posledního soudu prostřednictvím čtyř trubek znějících z opačných konců. Tématu vzkříšení se nejprve zmocňuje sbor a následně i orchestr spějící k triumfálnímu vyústění,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Přibližně devadesátiminutovou symfonii posluchači vyslechnou „na jeden zátah“, koncert se uskuteční bez přestávky

Vstupenky lze koupit ve filharmonickém předprodeji, on-line na webu filharmonie-brno.cz a na místě před koncertem. Zahájení sezony patří do předplatného nazvaného Mimořádné koncerty. Dvě hlavní abonentní řady v Janáčkově divadle pak začínají 23. listopadu a 7. prosince. Zájemci si stále mohou zakoupit předplatné za zvýhodněnou cenu.