Název dostal podle stejnojmenné symfonické básně Richarda Strausse. Sám autor skladbu v Brně osobně dirigoval v roce 1911 s tehdejším orchestrem Brünner Philharmoniker, uvedla mluvčí Filharmonie Brno Kateřina Konečná.

Čtvrteční i páteční večer v sále Stadion otevře Vyzvání k tanci Carla Marii von Webera, tedy valčík, který se pravděpodobně jako první dostal z tanečních salonů na koncertní pódia. "K jeho popularitě přispěla efektní orchestrální verze Hectora Berlioze, který je právem pokládán za mistra instrumentace," uvedl dramaturg filharmonie Vítězslav Mikeš.

Chorvatský pěvec Krešimir Stažanac následně přednese Čtyři preludia a Vážné zpěvy z pera Johannese Brahmse v aranži Detleva Glanerta. Skladatel v nich zhudebnil předtuchu blízké smrti své dlouholeté přítelkyně Clary Schumannové.

Vztah k blízké osobě, manželce svého mecenáše, promítl i Richard Wagner ve své opeře Tristan a Isolda. Z té zazní předehra a pasáž Isoldiny smrti z lásky. "Tato opera je jeho umělecky nejsmělejší, hudebně nejvýbojnější. Právě tou nejvíce inspiroval a předpověděl pozdější hudební vývoj," doplnil Mikeš.

Závěr večera patří posledním hodinám člověka, které zachytil Strauss ve Smrti a vykoupení. Skladba střídavě odráží stavy úzkosti, blouznění, uvolnění a melancholie, na závěr pak podle Straussových vlastních slov "duše opouští tělo, aby ve věčném vesmíru nalezla v té nejkrásnější podobě to, co na zemi umělec nemohl vyplnit".