Tajemný svět drobných částic, který je pouhému lidskému oku zcela nepřístupný. Tak by se dala charakterizovat výstava v brněnské obchodní galerii Vaňkovka, jenž bude dominovat obří model želvušky. Pohled do světa pod mikroskopem nabídne centrum ve dnech 21. až 26. března. Galerie o tom informovala v tiskové zprávě.

„Želvušky jsou fascinující organismy schopné přežít v extrémních podmínkách. Mají pověst nejodolnějších tvorů na planetě Zemi. Běžně bývají menší než makové zrno. V centrální části Vaňkovky však bude v rámci Dnů elektronové mikroskopie k vidění její přibližně 5000krát zvětšený model,“ uvedl ředitel Galerie Vaňkovka Tomáš Knop.

Letošní Dny elektronové mikroskopie nabídnou, kromě fotografií otevírajících dveře do lidskému oku neviditelné říše, také zábavná populárně-naučná vystoupení. Hlavním lákadlem však bude obří model mikroorganismu zvaného želvuška, který návštěvníci uvidí po celou dobu konání akce v centrální části obchodního domu.

Brno je světovým centrem vývoje elektronových mikroskopů

Celá třetina těchto přístrojů na planetě pochází právě z jihomoravské metropole. „Dny elektronové mikroskopie jsou pravidelnou připomínkou tohoto unikátu. V rámci nich letos návštěvníky čeká pestrý program i v našem obchodním domě“ dodal Knop.

Součástí akce jsou i zajímavé pokusy a informace Úžasného divadla fyziky (ÚDiV)

Výstava začne v úterý 21. března, kterou zahájí ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová. Až do neděle 26. března pak budou v nákupním centru k vidění fotografie s detailními obrazy mikroskopického světa.