Hasiči v Jihomoravském kraji výhledově plánují stavby nových stanic, například v Židlochovicích a Pohořelicích na Brněnsku či v Moravském Krumlově na Znojemsku. Několik dalších stanic chtějí opravit či rozšířit, uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Židlochovice přispěly na projekt

S Židlochovicemi se hasiči už dohodli na nabytí pozemků pro budoucí výstavbu centrální stanice pro Brno-venkov, na kterou připravují projektovou dokumentaci. „Město nám přitom pozemky nejen převedlo, ale také spolufinancuje právě zpracování projektové dokumentace. Termín realizace zatím není jasný, jakmile bude projekt dokončen a bude známa konečná cena, začneme pracovat na získání potřebných zdrojů na realizaci,“ řekl Mikoška. V současnosti jednotka hasičů používá prostory města, které jsou určené pro dobrovolné hasiče.

Pozemek hasičům převede i Moravský Krumlov

Hasiči se ohledně pozemku pro novou stanici dohodli i s vedením Moravského Krumlova. „Rozhodnutím zastupitelstva na nás město převede pozemek, který bude určen pro výstavbu nové stanice v Moravském Krumlově, a současně nám přispěje dva miliony korun na přípravu projektové dokumentace,“ uvedl mluvčí.

Stavbu zaplatí z evropských dotací

Město je v zóně havarijního plánování jaderné elektrárny Dukovany a současná stanice hasičů je v řadovém domě v centru města. „Není tak možné jakékoliv rozšíření stanice tak, abychom mohli ve městě dislokovat potřebné síly a prostředky,“ uvedl mluvčí. Stavbu budou hasiči financovat z evropských projektů. Počítají s tím, že v létě začnou s projekční činností tak, aby v polovině příštího roku byli připraveni na výběr zhotovitele a následně stavbu stanice.

S novou stanicí počítají i v Pohořelicích

S novou stanicí výhledově počítají i v Pohořelicích, připravují projekt. Začít se stavbou by se mělo pravděpodobně v roce 2026, a to současně s budováním nového areálu Správy a údržby silnic, který je v plánu v souvislosti s chystanou výstavbou D52. Novou stanici by potřebovali i brněnští hasiči. Ta současná u výstaviště má podle nich malou kapacitu pro techniku i hasiče a technicky je už nevyhovující. Zabývají se tak možností nabytí pozemku pro tento účel.

Opraví zbrojnici v Kyjově

Před dokončením je také projekt ke stanici Kyjov na Hodonínsku, kde je nezbytná celková oprava. Výhledově to vypadá na konec roku 2025. Ve špatném stavu je i stanice v Bučovicích na Vyškovsku, nezbytná je podle nich celková oprava vnitřních prostor. V tuto chvíli dokončují projekt. „Máme připravenou také projektovou dokumentaci pro přestavbu stanice Tišnov, která by nově měla být přesunuta do areálu školicího střediska v Tišnově. Bohužel, na realizaci této přestavby aktuálně nemáme žádné disponibilní finanční zdroje,“ uvedl Mikoška.

Na jihu Moravy slouží zhruba 1000 profesionálních hasičů

Profesionálních hasičů je v kraji zhruba tisícovka. Za loňský rok zasahovali u 14.142 událostí, je to meziročně o 326 událostí více. Přibylo zásahů u dopravních nehod, u požárů naopak zasahovali méně.