Taktického cvičení s názvem Rockový koncert 2019 se účastní 447 cvičících a 775 účastníků na straně figurantů a publika, šlo o jedno z největších cvičení v kraji se simulací požáru při rockovém koncertu.

"Od  úterní 19:00 se tu odehrává koncert skupiny Brünnfield. V publiku jsou jednak lidé ze státních neziskových organizací, které jsme požádali o pomoc, ale také figuranti s přidělenou rolí ze složek Integrovaného záchranného systému," uvedla tajemnice bezpečnostní rady kraje Aneta Valoušková.

Ta novinářům nastínila i scénář cvičení. Přibližně okolo půl deváté začne v jedné části pavilonu A, kde se koncert odehrává, hořet. Publikum bude vyzváno, aby poklidně opustilo budovu, ale v jedné části se strhne panika, v níž přijde k úrazu několik lidí. "Bude asi 35 zraněných osob, které dav pošlape, zároveň ale dojde v davu i k pobodání jak účastníků, tak i jednoho ze záchranářů," uvedla Valoušková.

Cvičící záchranáři, policisté a hasiči podrobný scénář neznají. Na cvičení jsou ve svém volném čase. "Není možné pro účely cvičení využít sloužící posádky," uvedla ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.

Na místě bylo 53 záchranářů, 49 hasičů a 75 policistů, další lidé byli v organizačních štábech cvičení. "Jde o taktické cvičení, které má prověřit taktiku a součinnost. Policisté mají několik úkolů: Zajistit veřejný pořádek, eliminovat trestnou činnost a spolupracovat se záchranáři na poskytování první pomoci," uvedl krajský ředitel policie Leoš Tržil. Vyhledávání, třídění a převoz pacientů budou nacvičovat také hasiči. Ti chtějí zároveň prověřit fungování velitelů jednotek v podmínkách zásahu s velkým množstvím zraněných.

Do cvičení se zapojila i Fakultní nemocnice u svaté Anny, kam budou sanitky figuranty odvážet k dalšímu ošetření. "Jsme zastánci simulací, i sebelépe sestavené taktické plány je třeba prověřovat a právě simulace je prověří nejlépe," uvedl za nemocnici Martin Pavlík.

Shodou okolností si všechny složky záchranného systému zásah se čtyřicítkou zraněných vyzkoušely naostro den před cvičením, kdy se na ulici Křenová srazil trolejbus s tramvají.