Vzteky brunátnějící otec, bezradná matka a nešťastná náctiletá dcera jsou ústředním motivem nové kampaně Jihomoravského kraje, která má upozornit na psychické problémy mladistvých. Kampaň To za nás nebylo! pojali tvůrci jako filmový trailer na novou komedii s Michalem Isteníkem a Barborou Seidlovou v hlavních rolích. Žádný film ale do kin nepůjde. Snahou je oslovit rodiče, kteří bagatelizují duševní zdraví svých dětí. Čtvrtou nejčastějších příčinou úmrtí ve věku mezi 15 až 19 lety je sebevražda, říká Seidlová ve videu navazujícím na trailer.

Nová kampaň Vzdělávacího institutu pro Moravu, která obsahuje video i plakáty, vede na web tonebylo.cz, kde rodiče najdou informace, jak mohou poznat, že je u dětí něco v nepořádku, jak problémy řešit a na koho se případně obrátit. „Často se mladí lidé svěřují, že jim rodiče odmítají pomoc, jejich obtíže zlehčují nebo reagují tak, že jejich trápení třeba i nevědomky prohlubují. Zpočátku malé problémy mohou přerůst v závažná onemocnění. Stejný problém vnímají i odborné organizace,“ uvedla krajská radní pro sociální a rodinnou politiku Jana Holomčík Leitnerová (Piráti).

Video získalo za necelé dva týdny přes půl milionu zhlédnutí

„Bojujeme s tím, že lidé v naší cílové skupině jsou apatičtí vůči jakýmkoliv kampaním nebo apelům, proto jsme se rozhodli získat jejich pozornost jinak. Ukázat situace, které by mohly prezentovat, že děti řeší nějaké trápení, ale rodiče to přehlížejí. Je to zpracováno komediálně, ale legrace to není,“ uvedl manažer institutu Marek Šoška.

Jestli se zvýší zájem rodičů o zdraví dětí, ukážou nejbližší měsíce

Už nyní je ale podle kraje jasné, že kampaň, na kterou vynaložil přibližně dva miliony korun, nezapadla a rozvířila diskusi mezi rodiči na sociálních sítích. Druhá fáze bude od poloviny května zahrnovat také reklamu v ulicích Brna a všech okresních městech. „To za nás nebylo. Můžete si o tom myslet, co chcete, ale děti dnes bojují s jinými problémy. Neotáčejme se k nim zády. Pomožme jim dřív, než bude pozdě,“ apelují na rodiče herci.

Ze studie vědců Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), kterou loni zpracovali v základních školách, až 40 procent žáků devátých tříd základních škol vykazuje známky střední až těžké deprese a 30 procent z nich známky úzkosti

Ve všech oblastech duševního zdraví jsou více zasaženy dívky. Oproti chlapcům jich depresivními i úzkostnými příznaky trpí více než dvojnásobek. Data odborníci získali loni v květnu a červnu u více než 6000 žáků ze všech krajů.