Herečka z brněnského Městského divadla Kristýna Daňhelová je nominována na prestižní divadelní Cenu Thálie 2022

  • Foto

    www.mdb.cz - na fotografii: Oldřich Smysl, Tomáš Sagher, Kristýna Daňhelová, Lukáš Janota

Je to tady! Letošní rozhodnutí Herecké asociace jednoznačně potěší kolektiv Městského divadla Brno. V užší nominaci v kategorii „Muzikál, opereta a jiné hudebnědramatické žánry“ je herečka Kristýna Daňhelová za roli guvernantky Jane Eyrové ve stejnojmenném muzikálu v režii Petra Gazdíka. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala tisková mluvčí divadla Kateřina Vižďová.

„Rok 2022 se nesmazatelně zapíše do historie Městského divadla Brno jako rok, který opravdu vrchovatou měrou přál našim umělcům co do počtu nominací na prestižní divadelní Cenu Thálie. Tentokrát jsme opanovali především kategorii „Muzikál, opereta a jiné hudebnědramatické žánry“, v níž jsme obdrželi jednu užší a tři širší nominace,“ popsala Vižďová .

Divadelní kritici o Kristýně Daňhelové mluví jako o jednom z objevů nastupující muzikálové generace. Její Jane je zdánlivě submisivní, ale nikoli bolestínskou postavou. Guvernantkou chápající, charismatickou, ne však poníženou. Daňhelová v roli Jane rozehrává romantický příběh, ve kterém lásce, pokoře a odevzdání věříme od začátku až do konce.

„Tato role v jejím podání se tak jednoznačně stává absolutní doménou celé této po všech stránkách nesmírně vydařené inscenace, na čemž se shodují jak diváci, tak i kritici,“ dodala Vižďová.

V širší nominaci sepak  umisťuje herečka Dagmar Křížová díky své prvotřídně zvládnuté interpretaci květinářky Lízy Ďulínkové v „dokonalém“ muzikálu My Fair Lady (ze Zelňáku) v režii Stanislava Moši.

Dále je v okruhu nominovaných muzikálových umělců i herečka Ivana Vaňková za svůj úžasný výkon, jenž předvádí v hlavní roli bipolární poruchou trpící matky Diany v komorním muzikálu NE/NORMÁLNÍ  v režii Petra Gazdíka. A ve stejnojmenném muzikálu září i herec Lukáš Janota, který se do širší nominace dostal za roli starostlivého a stále milujícího otce rodiny Dana, v jeho podání se jedná o naprosté interpretační mistrovství.

„Obě nominace spojené s tímto dílem jsou tak současně i zprávou pro celý realizační tým, že výběr titulu, jenž se zpracovávanými tématy zcela vymyká obvyklé muzikálové produkci, padl na úrodnou půdu, a i přes svou náročnost je hustě vyhledáván a oceňován jak obecenstvem, tak i divadelní kritikou,“ podtrhla Vižďová.

Letos se budou Ceny Thálie udělovat již po devětadvacáté, a to v sobotu 8. října od 20.00 hodin v historické budově Národního divadla v přímém přenosu na ČT1.