Už tři roky mohou lidé v Brně využívat službu sdílených elektrokoloběžek, kterou nabízí dva provozovatelé. Hlavní problémy, které zavedení systému přinášelo, tedy zejména parkování koloběžek na nevhodných místech, vyřešila loňská novela tržního řádu, která odpovědnost za parkování dopravních prostředků přenáší na provozovatele služby, uvedli mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek a mluvčí Městské policie Brno Jana Pokorná.

„Dle nového tržního řádu je možné nabízet služby sdílených kol a koloběžek pouze na stanovištích, která jsou k tomuto určená a ve vydaném nařízení jsou specifikována. Celkem jich je 380. Tato místa nejsou zpoplatněna, mohou je volně využívat nejen provozovatelé bikesharingových služeb, ale také ostatní lidé,“ uvedl Poňuchálek.

Při parkování koloběžky mimo vyhrazená místa hrozí provozovateli systému pokuta až 100.000 korun

Někteří provozovatelé sdílených dopravních prostředků se tomu snaží předcházet tím, že jejich aplikace ukončí klientovi jízdu na koloběžce, pouze je-li koloběžka zaparkovaná na určeném místě. Parkování mimo vyhrazená místa se tak lidem prodraží.

Jak potvrzuje mluvčí Městské policie Jana Pokorná, změna pravidel pomohla hlavní problém vyřešit. „Novela tržního řádu začala platit na začátku listopadu loňského roku. Ještě do konce roku, tedy za dva měsíce, jsme řešili 100 oznámení porušení tržního řádu, tedy parkování koloběžek mimo vyhrazená místa. Letos to bylo od začátku roku, tedy za sedm a půl měsíce, pouze 86 porušení,“ uvedla Pokorná.

Problémy spojené s elektrokoloběžkami tak jdou v současnosti hlavně na vrub jejich uživatelů

Ti si často neuvědomují, že pro jízdu na elektrokoloběžce platí stejná pravidla jako pro jízdu na kole. „K nejčastějším přestupkům patří jízda na červenou, jízda po chodníku nebo jízda pod vlivem alkoholu,“ doplnila Pokorná.

S neukázněnými jezdci na koloběžkách mají zkušenosti i jihomoravští záchranáři

„K častým úrazům patří zranění donlích i horních končetin, i zranění hlavy, když lidé jezdí bez helmy. Velký podíl má na nehodách lidí na koloběžkách i alkohol,“ uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. Zranění z koloběžek jsou měsíčně desítky, jejich počet ale v průběhu posledních let výrazněji neroste.