Blížící se volby do Evropského parlamentu považuje česká společnost stále spíše za druhořadé. Novinkou je ale skutečnost, že snad poprvé v kampani dominují celoevropská témata, nikoliv pouze ta domácího významu. Jedná se hlavně o migraci, respektive migrační a azylovou politiku EU a plánované změny ekonomiky EU v rámci Green Dealu. Tato témata lze přitom vnímat jako polarizující, upozornil v tiskové zprávě expert Národního institutu SYRI Tomáš Cirhan s tím, že právě třeba Green Deal je tématem, na který úspěšně vsadila koalice Přísahy a Motoristů.

V řadě zemí rezonuje téma azylové politiky

Vědec, který dlouhodobě žije v Nizozemsku, nabízí srovnání i se zahraničím. Vedle zmíněných témat rezonuje v Evropě například otázka dostupnosti bydlení či bezpečnostní situace v kontextu probíhajícího válečného konfliktu na Ukrajině. „V řadě zemí, například v Nizozemsku, v kampani výrazně rezonuje právě otázka azylové politiky a migrace obecně, což je téma, které přímo nahrává krajně pravicovým populistickým stranám. V případě Nizozemska se jedná o Stranu pro Svobodu Geerta Wielderse, v Německu na podobné naladěné rétorice funguje Alternativa pro Německo,“ uvedl Cirhan.

Strany sázející na migraci budou mít ve volbách úspěch, míní expert

V Rakousku téma migrace pomáhá Svobodné straně Rakouska, která je v průzkumech první. „Předpokládám, že hlavní změnou, které tyto volby do evropské politiky přinesou, bude úspěch těchto typů stran v řadě zemí Evropské unie. Na to, jaká rizika tato změna přinese pro politický systém, si budeme muset ještě počkat, reálně se ale jedná o velmi výraznou změnu na evropské úrovni,“ upozornil expert.

Green Deal přináší úspěch Přísaze s Motoristy

Obě hlavní témata, tedy migrační politika i Green Deal, mají podle vědce silně polarizujicí potenciál, který se řada stran i v tuzemsku snaží využít. „Ohledně Green Dealu se v ČR výrazně profiluje například koalice Přísahy a Motoristů, kteří si na odmítání zelené politiky na evropské úrovni úspěšně postavili celou kampaň. Silně proti Green Dealu i migračnímu paktu se vyjadřuje i hlavní favorit voleb hnutí ANO,“ uvedl Cirhan.

Volební účast se odhaduje pod 40 procent

I přes nová témata podle něj nadcházející volby do Evropského parlamentu lze označit jako druhořadé. Volební účast se odhaduje pod 40 procent. Volby do Evropského parlamentu se odehrají v pátek 7. a v sobotu 8. června. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.