Brněnský industriální svět můžou letos zájemci poprvé objevovat celoročně. Čtvrtý rok projektu Brno INdustrial, který připravuje TIC Brno, přinese komentované prohlídky i zajímavé přednášky tentokrát během všech 12 měsíců.

Loni byly prohlídky vyprodané

„Loni se zúčastnilo našich industriálních aktivit 1617 zájemců a všechny prohlídky byly vyprodané. Zájem neustále roste, i proto jsme se rozhodli ještě o něco rozšířit témata, a hlavně je nabízet celoročně. Čeká nás 9 pěších tras, 2 oblíbené jízdy vyhlídkovým minibusem a řada přednášek,” uvedla ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Energetické srdce Brna

Průmyslové putování Brnem letos rozšířilo několik nových prohlídek. „Na trase Energetické srdce Brna poznáte oblast mezi Plynárenskou, Radlasem a Špitálkou, kde byla postavena elektrárna, teplárna a plynárna, včetně smetárny. Nachází se zde příklady staveb z konce 19. století, funkcionalismus 30. let 20. století i high-tech stavba sklonku 20. století,“ vypočítala mluvčí TIC Brno Adéla Nováková.

Vzestupy i pády továrníků

Vzestupy i pády továrníků vypoví dvě trasy – Příběh rodiny Neumark a Po stopách průmyslových baronů. „Vydáme se také do dvou dělnických kolonií Kamenka a Diviška. Informace k dalším prohlídkám, které vás provedou od traktoru až k textilu, najdete níže nebo na webových stránkách,“ upřesnila Nováková.

Industriální přednášky

Stejně bohatou a různorodou náplň slibují i připravované industriální přednášky, které vedou odborníci na slovo vzatí. Zájemci se na nich seznámí s Textilními podniky v Přízově ulici, Fenoménem art protis, První brněnskou strojírnou a s organizací Archaia Brno se ponoří i do Industriální archeologie. Přednášky pořádá TIC Brno ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a konají se zážitkově, přímo v zajímavých industriálních objektech.

Vyhlídkové jízdy minibusem

Od června si můžete užít i vyhlídkové jízdy turistickým minibusem. Čeká vás trasa Paláce průmyslové aristokracie, na které se podíváme na bydlení průmyslníků, a trasa Dělnické kolonie, zaměřená na dělnickou třídu 20. letech minulého století.

Poznejte moravský Manchester

Samostatně bez potřeby průvodce si lze projít za slunečných dnů stezku Poznejte moravský Manchester nebo naučnou Industriální stezku podél řeky Svitavy. Ta na 11 zastaveních představuje 11 konkrétních průmyslových staveb posvitavské výrobní zóny, jež značí významný kus historie města Brna. Moravský Manchester si můžete zahrát také jako poznávací hru.

Naučná stezka podél Svitavy

„Výčtem těchto aktivit rozhodně nekončíme. Na jaře připravujeme další novinku, a to industriální aplikaci s rozšířenou realitou, která obohatí vaši procházku po Industriální naučné stezce podél řeky Svitavy. Podíváte se v ní na autentické 3D modely továren nebo si zahrajete interaktivní hry,” dodala Janulíková. Více se o projektu zájemci dozví na webu www.brnoindustrial.cz.