Rozsáhlému tématu brněnského industriálního světa se TIC věnuje už třetím rokem. Projekt mapuje léta rozmachu i pádu průmyslu v moravské metropoli, představuje fungující i zaniklé industriální stavby a zkoumá příběhy slavných rodin, a to vše propojuje se současnými kreativními průmysly.

Od textilek se letošní téma přenese také k dalším odvětvím, jako je strojírenství, slévárenský nebo chemický průmysl. A pozornost zájemců se obrátí i na mizející areál brněnské Zbrojovky.

Brněnský industriál letos milovníci historie budou moci poznávat hned na pěti pěších trasách a dvou vyhlídkových jízdách minibusem. „Na pěší prohlídce Počátky moravského Manchesteru uvidí mimo jiné sbírku posledních dochovaných textilních strojů v Brně a unikátní art protisový stroj, pravděpodobně jediný funkční přístroj svého druhu v republice,“ upřesnila zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí TIC Brno Adéla Nováková.

Trasa Šalinou moravským Manchesterem kombinuje pěší procházku a jízdu tramvají, která vede od Esslerovy přádelny přes Cacovický ostrov a Textilku Fritsch & Co. do areálu bývalé Vlněny. Trasa Z prvního Brna až do sladovny seznámí zájemce se začátky strojírenského průmyslu a přes textilky a střípky z historie Zbrojovky dojdou lidé až k Briessově sladovně.

S prohlídkou Od turbíny k parnímu vlaku si zase její účastníci dovědí, kde se vyráběly první Kaplanovy turbíny a jak vypadal areál Vaňkovka v době strojírenské. „Samostatná prohlídka je pak věnována areálu Zbrojovka, kde se kromě zbraní vyráběly také šicí stroje, licenční psací stroje, automobily, traktory nebo výpočetní technika,“ doplnila Nováková.

Objevování průmyslové historie Brna je podle ředitelky TIC Brno Jany Janulíkové nejen o slavných událostech a obchodních vítězstvích, ale přináší i řadu lidských příběhů. „Žily zde významné osobnosti, které ovlivnily, v jakém městě žijeme dnes my. Proto je důležité seznamovat veřejnost s místy, která hrála důležitou roli při jeho rozmachu. A mám radost, že se nám to daří a zájem o tento program je u Brňanů a turistů velký,” uvedla Janulíková.

Od června si lidé můžou užít i vyhlídkové jízdy turistickým minibusem. Čeká je populární trasa Paláce průmyslové aristokracie a zcela nová jízda Dělnické kolonie, které vznikaly z důvodu velké nezaměstnanosti a drahého bydlení v bytech ve 20. letech minulého století.

Hlubší rozměr pak projektu dodávají přednášky, pořádané ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně. Ty se konají zážitkově, přímo v zajímavých industriálních objektech.