Díky tropickým teplotám, které trvaly zhruba pět týdnů prakticky bez přerušení, se těšily velkému zájmu především koupaliště. Opravená brněnská Riviéra, jedno z největších přírodních koupališť v republice, bylo denně plné od rána do večera i proto, že voda v Brněnské přehradě brzy zezelenala a koupat se v ní nedalo. „Lidí bylo přes den 2500 až 3500 a služby fungovaly,“ řekl ředitel městské společnosti Starez Martin Mikš. S ochlazením na konci minulého týdne však zájem razantně klesl a během dne už se v areálu vystřídalo jen pár desítek lidí, přestože teploty byly nadále letní.

Kvůli nedostatku srážek však nejen Riviéra, ale například i kempy trpěly vyschlými trávníky. „A tam, kde lidé chodí, není tráva vůbec,“ řekl spolumajitel kempu Vranovská pláž Pavel Svoboda.

Vranovská nádrž je dalším oblíbeným místem letní rekreace v kraji a lidí přijelo hodně i letos jak na Vranovskou pláž, tak do Campu Bítov. Především víkendy a dny před nimi byly kapacity naplněné. Návštěvníky neodradila ani nižší hladina v přehradě. V Bítově se lidé mohli koupat v kempovém akvaparku, případně popojít několik desítek metrů k pláži, na Vranovské pláži mají výhodu, že jsou blízko hráze a úbytek vody zde není tolik znát.

Voda byla přes léto v přehradě i díky tomu, že se Povodí Moravy podařilo vyjednat změnu manipulačního řádu a mohlo odpouštět méně. „Navíc v Rakousku napršelo a něco přiteklo, měli jsme štěstí,“ řekl Svoboda.

Plný byl letos o prázdninách také hotel Skalní mlýn v Moravském krasu. „Pořád přetrvává, že nejvíce lidí jezdí na přelomu července a srpna, to jsme měli vyprodáno. Na okraji prázdnin je přeci jen možné ještě nějaké lůžko na poslední chvíli sehnat,“ řekl ředitel Zdeněk Kozman. Podle něj je na lidech vidět, že si volno užívají a jsou hodně v pohybu. „A snaží se objevovat i méně známá místa regionu a poznat ho, hodně lidí se vrací,“ uvedl Kozman.

Do Punkevních jeskyní bylo přes léto nutné si vstupenku s dostatečným předstihem rezervovat, o další jeskyně až takový zájem není a lidé se do nich bez problémů po příchodu dostanou. „Ale i do Punkevních se dá na poslední chvíli dostat, správa jeskyní drží denně jeden až dva vstupy právě pro lidi bez rezervace,“ řekl Kozman.

O poznání slabší sezonu zažily hrady a zámky. Lidé totiž v horku na prohlídky tolik nechodili. Podle kastelána z Bítova Jana Bindera lidé přišli obvykle dopoledne a v odpoledních vedrech už jich bylo méně. „Také už asi opadla ta největší obava z cest do zahraničí,“ myslí si Binder. V Lednici přišlo v létě zhruba o 20.000 lidí méně než loni, tedy o desetinu. „Doufáme, že podzim bude zase lepší,“ řekla kastelánka Ivana Holásková. Zřejmý vliv počasí vysledoval i kastelán z Kunštátu Radim Štěpán. „Do června jsme proti loňsku rostli a horký červenec nám to zase sebral,“ řekl.