Ve čtyři hodiny odpoledne otevřel například pivní šenk Čtyři růže na Veveří ulici v centru Brna, který se tak připojil k iniciativě restauratérů Chcípl PES. „Vládní zákaz provozu hospod je diskriminační. Proč třeba nezavřou nadnárodní řetězce, kde je riziko mnohem větší? A že nám dají stoprocentní kompenzace? To je nesmysl stejně jako to, že se lidi v restauraci u piva nakazí koronavirem. Proto není jiná cesta, než nechat otevřeno,“ řekl zpravodajskému webu Brňan spolumajitel restaurace Laguna a pivního šenku Čtyři růže Ivan Zelinka.

Kolem půl šesté navečer už v pivnici sedělo asi deset hostů. Někteří z nich si dávali i jídlo. „Nakoupili jsme suroviny, protože pan ministr Blatný slíbil, že bude otevřeno až do Vánoc nebo i do konce roku. A třeba steaky se musí naložit týden předem,“ vysvětlil Zelinka.

Do jeho podniku mířili kolem šesté hodiny další hosté. „Jdu na pivo a věřím, že přijdou i kamarádi, kterým jsem psal zprávu. Chci takto hostinské podpořit a zároveň si letos možná naposled pokecat s přáteli u piva,“ uvedl Jiří Knobloch.

Restauratér Zelinka počítal i s tím, že mu může pivnici zavřít policie. „Pokud přijdou, tak jim vysvětlím, proč porušuji zákaz. A pokud mě pošlou do správního řízení, tak tomu budu s pomocí právníků čelit. Vládní špičky by měly zveřejnit čísla, kolik lidí se nakazilo v restauracích. Já už jim nevěřím. Proto jsme v listopadu 89 nezvonili klíči, abychom se teď vrátili o čtyřicet let zpátky,“ zlobil se Zelinka.

Vláda podle iniciátorů výzvy Chcípl PES Jiřího Janečka a Davida Biksadského svými kroky ve stylu pokus-omyl nahnala restauratéry do situace, kdy se musí aktivně bránit. „Jde opravdu o doslovné přežití nás podnikatelů, ale i našich zaměstnanců a jejich rodin. Na jaře jsme dodržovali všechna vládní rozhodnutí, ale dneska již nemůžeme zavřít bez jasných kompenzačních balíčků! Bylo by to totiž poslední, finální zavření,“ napsali organizátoři výzvy na svém webu.

Tam se k iniciativě připojila i brněnská restaurace Má hostina. „Na akci jsme narazili náhodou a vítáme její vznik, jelikož z médií chodí velmi často zavádějící informace o tom, jak stát kompenzuje podnikatelům jejich příjmy, i když jim sám zakázal činnost. Zatímco vláda mává nějakými čísly a sliby, teprve na případech všech jednotlivců je vidět, jaký je skutečný dopad,“ uvedl za vedení restaurace Pavel Binder.

A státní vlajku na podporu akce vyvěsili například i provozovatelé restaurace Pivovarská Starobrno na Mendlově náměstí. Na seznamu brněnských hospod, které akci podpořily třeba rozsvícením světel či otevřením, byly i Hospoda U Sajmona pod Hájkem nebo restaurace Na Špici. Z mimobrněnských pak například boskovická Restaurace 29.