Hradišťan s Jiřím Pavlicou zahraje v jeskyni Výpustek u Křtin v Moravském krasu v pátek 4. listopadu 2022. Benefiční koncert podpoří aktivity Oblastní charity Blansko, která si letos připomíná výročí třiceti let svého fungování. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval tiskový mluvčí Správy jeskyní České republiky Pavel Gejdoš.

„Koncert v úžasné akustice Jindřichova sálu jeskyně nabídne propojení mystické atmosféry Moravského krasu a moravského folklóru s přesahem přes staletí,“ uvedl ředitel blanenské charity Pavel Kolmačka. Výtěžek z koncertu tato organizace plánuje použít na nejpotřebnější z regionu. Vstupenky lze zakoupit v síti Ticketportal, v infocentrech Blansko a Boskovice či v pokladně Výpustku. „Účastníkům doporučujeme teplé oblečení, teplota uvnitř jeskyně je zhruba osm stupňů Celsia,“ doplnila vedoucí jeskyně Výpustek Hana Horáková.

Oblastní charita Blansko pomáhá po celém Blanensku seniorům, nemocným a umírajícím lidem, lidem s postižením, lidem v tísni, bez domova, ohroženým dětem a mládeži, rodinám, matkám, které ztratily domov a dalším lidem, kteří její služby potřebují. O aktivitách blanenské charity se lze více dozvědět na webu blansko.charita.cz a facebook.com/charitablansko.

Labyrint chodeb a dómů Výpustek vytvořila ponorová činnost Křtinského potoka. Krasové podzemí ve Křtinském údolí je proslaveno nálezy tisíců kostí pravěkých jeskynních medvědů (Ursus spelaeus). První zdokumentovaní návštěvníci již v 17. století nacházeli kosti pravěké zvířeny.

V tomto období také vytvořil první popis jeskynních prostor mnich Martin Alexander Vigsius. Jan Ferdinand Hertold v roce 1669 ve spise Tartaro-Mastix Moravie popisuje temné otvory do chodeb a propastí, „které se dosud nikdo neodvážil prozkoumati“.

Ve 30. letech 20. století se v jeskyni průmyslově těžila fosfátová hnojiva, za druhé světové války podzemí nacisté upravili pro továrnu na letecké motory do stihaček. Po roce 1961 ji Československá lidová armáda přestavěla na tajné velitelství vojsk, které mělo odolat atomové válce na povrchu. K tomu účelu sloužila až do roku 2001, o šest let později ji Správa jeskyní České republiky zpřístupnila turistům. Letošní novinkou je zážitková trasa Za tajemstvím jeskyně a dětské prohlídky s medvědem Brunem.

Pro informace o aktuálním dění ve 14 přístupných jeskyních v ČR je dobré průběžně sledovat web www.caves.cz či sociální sítě facebook.com/jeskynecr a instagram.com/jeskynecr.