Hrady a zámky na jihu Moravy, které jsou ve správě Národního památkového ústavu, oficiálně zahajují letošní sezónu na Zelený čtvrtek, tedy 28. března. Některé však otevřely již v únoru či v březnu. Návštěvníci se můžou těšit na zajímavé akce, výstavy, noční prohlídky i kulturní pořady. Na části památek se po dvou letech zvyšuje vstupné, zůstává však zachovaný systém slev nastavený v minulých letech, uvedla v tiskové zprávě Dagmar Šnajdarová z Národního památkového ústavu.

Návštěvnost se zvýšila o víc než 100 tisíc lidí

Památky jsou na následující sezónu připraveny v nejlepší možné kondici a souběh velikonočních svátků a prvního víkendu letošní sezóny slibuje okázalý rozjezd. Zájem návštěvníků se postupně zvyšuje, v loňském roce navštívilo památky v Jihomoravském kraji (SH Bítov, SZ Bučovice, SZ Kunštát, SZ Lednice, SZ Lysice, SZ Uherčice, SZ Valtice, SH Veveří, vila Stiassni, SZ Vranov nad Dyjí, SZ Milotice, SZ Rájec nad Svitavou, SH Pernštejn) celkem 912 169 turistů. To je o 104 494 osob více než v roce 2022. „Na památky se vracejí nejen čeští návštěvníci, ale přibývá i těch zahraničních, zejména ze Slovenska, z Polska, z Rakouska a částečně i z asijských zemí,“ upřesnila mluvčí památkářů.

Někde museli zvednout vstupné

Po dvou letech musel Národní památkový ústav přistoupit ke zvýšení vstupného na některých památkách, a to kvůli zvýšeným nákladům na správu památek a také v návaznosti na úsporná opatření zřizovatele, tedy ministerstva kultury. V rámci všech památek ve správě NPÚ vstupné pro dospělé se v průměru změní o 6 procent. U čtvrtiny objektů se ceny na základních prohlídkových okruzích neměnily. U poloviny památek NPÚ se vstupné pro dospělé na základních okruzích zvýšilo o 20 korun, u 15 objektů o 40 korun a pouze u tří objektů zaplatí dospělí za základní návštěvnický okruh o 60 korun víc.

V Lednici zvedli ceny lístků o 60 korun

Devět památek z Jihomoravského kraje muselo navýšit vstupné o 20 korun: zámky Lysice, Uherčice a Valtice, hrad Veveří, vila Stiassni, zámky Vranov nad Dyjí, Milotice a Rájec nad Svitavou a hrad Pernštejn. Na Bítově a v Bučovicích bylo vstupné zvýšeno o 40 korun oproti loňskému roku. Na zámku Kunštát zůstalo základní vstupné na úrovni loňského roku. „Jen jedna památka navýšila vstupné o 60 korun, a to zámek Lednice, kde návštěvník v letošním roce zaplatí za základní prohlídkový okruh 300 korun,“ vypočítala Šnajdarová.

Výjimečnou událostí sezóny bude otevření obnovené zahrady na zámku v Lysicích

„Zahrada prošla celkovou rekonstrukcí všech objektů včetně jedinečné technické památky – fíkovny s posuvnou střechou. Prohlídka zámecké zahrady s unikátní sloupovou kolonádou s krytou pergolou, založené v období renesance, bude volná nebo komentovaná s průvodcem. Úplně poprvé otevře své brány návštěvníkům 28. března,“ řekla mluvčí. Nový návštěvnický okruh na zámku Uherčice představí od konce dubna obnovené zámecké interiéry 1. patra východního křídla. Jejich dochovaná umělecká výzdoba patří k nejhodnotnějším prvkům celého areálu.

Letošní rok věnovali Habsburkům

Památky Jihomoravského kraje se připojí i k projektu NPÚ Po stopách šlechtických roků, který je v letošním roce věnován rodu Habsburků. Na zámcích Kunštát a Vranov nad Dyjí proběhnou speciální kastelánské prohlídky k tomuto tématu. Habsburkům a jejich palácovým zahradám byla věnována i výstava kamélií na zámku v Rájci, která proběhla od 1. do 10. března a navštívil ji rekordní počet návštěvníků, celkem 12 050. V letních měsících se mohou návštěvníci zámku těšit na výstavu Salony s vůní tabáku, přibližující kuřáckou vášeň aristokratickou.

Lákají i na další atrakce

V zámeckých konírnách v Lednici je zdarma k vidění výstava věnovaná architektu, vynálezci a podnikateli Josephu Hardtmuthovi. Na Bítově se můžete těšit na výstavu připomínající 90. výročí stavby Vranovské přehrady nebo na „gastro“ výstavu Jak mlsaly naše babičky, která představí výrobu cukrovinek, dortů a zákusků, formy a náčiní určené k jejich výrobě, reklamní plakáty a cedule vše z období od poloviny 19. století (z období Magdaleny Dobromily Rettigové) do první republiky. Na Pernštejně bude po letech opět v provozu hradní restaurace, která jistě turistům zpříjemní jejich pobyt v hradním areálu. Hrad Veveří, který 1. července 2023 získal statut národní kulturní památky, nabídne i v letošním roce populární akce jako Veveří – Eichhorn 1945 nebo Řecká sobota na Veveří.