Přepravu cestujících ve zmíněných lokalitách zajišťuje od 1. října společnost ICOM transport. Ta nasadí nízkopodlažní autobusy na linkách integrované dopravy, část z nich bude využívat také hybridní pohon. Cestující na jihu Moravy tak budou patřit mezi první v republice, kteří si jízdu hybridními autobusy na pravidelných linkách vyzkouší.

„Na dopravní pokrytí těchto oblastí jsme pořídili celkem 57 nových autobusů. Většinu tvoří autobusy značky Setra, šest autobusů značky Mercedes-Benz Citaro jsou hybridní vozy. Ty oproti vozům se spalovacím motorem uspoří až osm a půl procenta pohonných hmot. Čtyři hybridní autobusy jsou připravené přímo pro Blanensko a Boskovicko,“ vypočítala Markéta Kadlecová z ICOM transport.

Pořízení hybridního vozidla vyjde zhruba na 6,5 milionu korun a jeho přínos není jen v úspoře paliva, ale pocítí ho i lidé v podobě většího komfortu cestování. Hybridní autobusy totiž méně vibrují a mají plynulejší a tišší rozjezd. „Kromě ceny jízd je pro nás zásadní právě komfort cestujících. Nové autobusy mají také výkonnou klimatizaci a dvojité sklo, aby byla teplota uvnitř co nejvíce stabilní,“ upřesnil na webu města starosta Blanska a krajský radní pro dopravu Jiří Crha (ODS).

Firma ICOM transport očekává, že autobusy v barvách Jihomoravského kraje ročně najezdí téměř šest milionů kilometrů. Vedení krajepřitom plánuje, že by se v nejbližších letech mohla obnovit až třetina vozového parku, což jsou více než dvě stovky autobusů.

„Snažíme se podílet na vývoji veřejné dopravy a přechodu k udržitelnému systému. Naším cílem je maximální spolehlivost linek a spokojenost našich cestujících. Snažíme se o to za použití nových přístupů a s ohledem na životní prostředí a zachování zdrojů,“ ujistila předsedkyně představenstva ICOM transport Kateřina Kratochvílová.

Nové autobusy pokryjí přepravu linek krajské integrované dopravy. Přímo v Blansku ale bude linky městské hromadné dopravy i nadále obsluhovat původní firma ČAD Blansko. Z ní odešla k novému dopravci i větší skupina řidičů. ČAD Blansko poskytne společnosti ICOM transport také zázemí přímo na autobusovém nádraží, kam budou linky IDS JMK i nadále zajíždět.