Zájemci se budou moci seznámit s podobou zmenšené kopie expozice Jihomoravského kraje a města Brna na světové výstavě EXPO v Dubaji. Ta přibližuje vesmírné technologie, elektronové mikroskopy nebo nanotechnologie.

První Micro & Macro modul exponátu z dílny brněnských autorů ze studia Visualove a architektů Chybik+Kristof je k vidění od 28. prosince v Muzeu Blanenska. Exponát vtahuje diváka do dvou rozdílných světů, nabízí totiž media-serverem řízenou projekci umístěnou v dutém kvádru.

„Multimediální EXPO modul z dílny jihomoravských vědeckých institucí představuje moderní kosmické technologie nebo elektronovou mikroskopii,“ popsala ředitelka muzea Pavlína Komínková.

 „Nahlédnout do vývoje vesmíru, na mnohonásobně zvětšené lidské orgány nebo třeba psí blechu můžete v blanenském muzeu až do 9. ledna 2022. Modul je přístupný zdarma ve vzdělávací místnosti zámku – zámecké obrazárně. Prozkoumat nové technologie spolu s informačními panely můžete v otevírací době muzea od úterý do soboty kromě svátků, vždy od 10 do 17 hodin,“ upřesnila Komínková.

Podle ní pak v týdnu od 3. do 7. ledna doplní expozici vystavenou v muzeu také pojízdná dílna FabLab Experience. Připutuje v podobě návěsu kamionu, který bude umístěný na náměstí Republiky. Uvnitř se návštěvníkům otevře dílna s moderními digitálními stroji a technologickými novinkami, které si budou moci sami vyzkoušet.

Podle manažera FabLab Experience Daniela Šína dílna umožní vyzkoušet si digitální řemeslo, například 3D tisk z plastů, laserové řezání dřeva, CNC obrábění nebo třeba polepy či potisky na triko.

Ve dnech 3., 5. a 7. ledna kolekci doplní ještě pojízdná dílna a technická učebna Polybus. Je to auto, v jehož nitru najdou návštěvníci nářadí a přístroje k trénování praktických dovedností.