Několik horkých a suchých dnů způsobilo vyschnutí Moravy a také západu a severozápadu Čech. Vyplývá to z aktuální mapy projektu Intersucho, který sleduje stav půdního sucha do hloubky jednoho metru. Nejhorší situace, tedy nejvyšší stupeň sucha označovaný jako extrémní sucho, je na jižní Moravě, na Hané, v Jeseníkách a okolí či také v Ašském výběžku. Naopak díky intenzivním dešťům na konci června je situace stále dobrá v jižních a středních Čechách a víceméně v Libereckém kraji.

Jelikož je intenzita sucha relativní údaj, který vypovídá o poměru aktuální nasycenosti a průměrné nasycenosti v letech 1961 až 2010, lze za nejhorší označit situaci na jižní Moravě či na Hané, kde je dlouhodobý průměr nasycenosti citelně nižší než například v Jeseníkách. Další mapa, která vypovídá o relativním nasycení půdy, ukazuje, že právě na jižní Moravě a na Hané je půda nasycena jen do deseti procent. Stejná situace je i v Podkrušnohoří. V Jeseníkách a okolí je nasycenost půdy mezi 20 a 40 procenty.

Dlouhodobé zemědělské sucho – tedy chybějící voda v půdě – se táhne už od zimy a propisuje se i do nepříznivé hydrologické situace. Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu je řada toků na měřicích stanicích na hranici či pod hranicí sucha, průtoky jsou minimální.