Nezisková organizace IQ Roma servis v Brně od srpna otevře pro své klienty poradenské centrum. Jeho služby budou zdarma a lidé tam mohou řešit problémy spojené s péčí o děti, vzděláváním, seberealizací v práci či bydlením. Kromě toho se centrum zaměřuje na ochranu práv a řešení kauz diskriminace, kterou organizace vnímá jako jednu z největších překážek. Diskriminace postihuje už romské děti a dospělí se s ní potkávají v zaměstnání či zdravotnictví, řekla za organizaci Veronika Štiglerová.

IQ Roma servis poradenské centrum provozovalo již mezi lety 2007 až 2017. Pak se ale nepodařilo zajistit financování a jeho činnost ukončilo. Obnovení centra umožnila podpora Evropského sociálního fondu. Služba je přitom pro organizaci důležitá, protože dlouhodobě v okolí pozoruje velkou poptávku po poradenství ze strany lidí, kteří se ocitli v obtížné životní situaci.

Vedle sociálního poradenství bude navíc k dispozici také právník

„Sociální služby, které provozujeme, bojují s nedostatečnou kapacitou a převisem zájmu ze strany klientů. Poradna nám umožní pomoci dalším lidem, kteří se na nás obracejí,“ řekla Štiglerová. „Služba je důležitá, protože zajišťuje základní poradenství v oblastech jako je zdraví, bezpečí, zaměstnání a mnoha dalších. U klienta, který poradnu navštíví, zmapujeme situaci a navrhneme adekvátní pomoc našich nebo externích odborníků. Někdy stačí jen poradit, pomoci vyplnit třeba žádost o důchod, sepsat životopis nebo vysvětlit obsah úředního sdělení,“ doplnila.

Poradna se od ostatních služeb organizace liší v tom, že spolupráce většinou trvá kratší dobu

Někdy může stačit i jedno setkání. Odborníci neodmítnou pomoc nikomu, kdo se na ně v nepříznivé životní situaci obrátí, primárně se však organizace soustředí na Romy. Vnímá je jako jednu z nejohroženějších skupin potýkající se ve větší míře s předsudky a diskriminací. Právě na projevy tohoto chování se v centru chtějí zaměřit.

„V IQ Roma servisu vnímáme diskriminaci jako jednu z největších překážek, se kterou se Romové setkávají. Postihuje už romské děti, které se jen velmi obtížně daří dostat do nesegregovaných škol. S další diskriminací se pak potýkají Romové v zaměstnání, v oblasti bydlení i ve zdravotnictví. Poradenské centrum je unikátní tím, že se zaměřuje právě i na oblast diskriminace a boje proti ní. Obětem diskriminace je k dispozici právník, který s nimi na případu může spolupracovat,“ uvedla Štiglerová.

Situace v romské komunitě je v Brně v posledních týdnech napjatá

Důvodem je červnový incident, při němž poblíž brněnské přehrady zemřel mladý Rom. Podle nepotvrzených informací byl útočníkem Ukrajinec, policisté pouze uvádějí, že šlo o cizince. Podezřelý muž je ve vazbě. V půlce června kvůli tomuto incidentu uspořádali Romové v Brně demonstraci. V tomto týdnu se na sociálních sítích objevilo video z Brna, kde skupina Romů skanduje před ubytovnou s cizinci protiukrajinská hesla nebo se vydává na pochod ulicemi. Vznik centra ale podle Štiglerové nemá s aktuální náladou nic společného.