Jihomoravský regionální sněm ODS v pondělí odhlasoval, že do krajských voleb v roce 2024 půjde ODS v koalici SPOLU, tedy s KDU-ČSL a TOP 09. Sněm také zvolil prvních devět lidí pro kandidátku. Na volební kongres ODS v dubnu příštího roku nominuje jihomoravská ODS na funkci předsedy premiéra Petra Fialu a na prvního místopředsedu ministra financí Zbyňka Stanjuru, potvrdil to krajský manažer ODS Michal Pátek.

„Sněm schválil záměr kandidovat do krajských voleb v koalici SPOLU. Pro společnou kandidátku zvolil jako jedničku Jiřího Crhu, jako dvojku Davida Grunda a jako trojku Karla Podzimka, na čtvrtou pozici Karla Jurku a na pátou Vladimíra Šmerdu,“ uvedl Pátek.

O tom, v jakém pořadí budou na společné kandidátce jednotliví lidé, se musí dohodnout všechny strany v koalici

KDU-ČSL už v pátek představila jako svou jedničku pro krajské volby současného hejtmana Jana Grolicha. Křesťanští demokraté také avizovali zájem kandidovat společně s ODS a TOP 09.

Účastníci jihomoravského krajského sněmu také rozhodli, že pro volební kongres strany v dubnu 2024 na funkci předsedy nominují premiéra Petra Fialu a na prvního místopředsedu ministra financí Zbyňka Stanjuru. Na pozice dalších místopředsedů jihomoravský sněm podpoří Alexandra Vondru a Evu Decroix.

Regionální sněm ODS dnes také rozhodl, že pro volby do Evropského parlamentu podpoří Alexandra Vondru a za Jihomoravský kraj nominuje pro volby Ondřeje Krutílka, který nyní působí jako šéf kanceláře europoslance Vondry.