Téměř 49.000 uprchlíků z Ukrajiny se registrovalo v asistenčním centru kraje v Brně, potvrdila to mluvčí kraje Alena Knotková. Centrum začalo fungovat počátkem loňského března, týden po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Nyní má kraj ubytovaných více než 6100 uprchlíků, ubytování poskytuje 366 ubytovatelů. Dosud kraj vyplatil za ubytování uprchlíků 252 milionů korun a na provoz asistenčního centra vynaložil asi 34 milionů. Od státu dostal 235 milionů a o dalších úhradách jedná, kromě toho využil 17 milionů korun od soukromých dárců.

Válka na Ukrajině začala před rokem 24. února. Krajské asistenční centrum otevřelo loni 2. března na výstavišti, kde fungovalo do konce května. Po opadnutí největší uprchlické vlny se přesunulo do Hněvkovského ulice. Od června kraj eviduje ve statistikách kromě registrace i další úkony jako například změna adresy, vzdání se dočasné ochrany, duplikáty víz nebo ověření povolení pobytu. Dosud tak odbavil přes 12.000 uprchlíků.

Letos registrace denně využije v průměru 250 až 300 lidí

Otevřeno je v pondělí a středu od 8:00 do 16:00, v pátek od 8:00 do 15:00. Na odbavení se čeká asi 50 minut, samotný proces odbavení pak trvá asi hodinu. „Centrum by mělo fungovat minimálně do konce března, o dalším způsobu chodu má rozhodnout vláda,“ uvedla Knotková. K dnešnímu dni je na území kraje kolem 45.400 uprchlíků s dočasnou ochranou.

Kromě pomoci uprchlíkům kraj vyslal pomoc za miliony korun na Ukrajinu. Měly podobu lékařského materiálu, potravin, ale také elektrocentrál, matrací nebo postelí i nákladních automobilů.