V pondělí to řekla mluvčí Nemocnice Znojmo Petra Veselá. Podle ní se provádějí akutní zákroky třeba po úrazech, nehodách, císařské řezy i záněty slepého střeva.

V nemocnicích v Jihomoravském kraji v poslední době roste počet lidí s covidem-19. Celkem jich tam leží přes 800. V listopadu to bylo asi 1200 případů, v prosinci tento počet klesl na 500. Od té doby se zase zvyšuje. Nemocnice proto vyčleňují pro pacienty s koronavirem lůžka, kde by jinak leželi ostatní pacienti.

Nemocnice Znojmo má otevřené bez omezení všechny ambulance, ale z osmi sálů operuje na třech a jeden má v pohotovosti pro akutní operace kvůli nehodám a úrazům. "Účelem je zajistit dostupnost intenzivní péče. Řada pacientů chápe situaci, že ji nemůže nemocnice ovlivnit a že se jim snažíme zajistit péči bezpečnou, to znamená následnou intenzivní po operaci. Jsou ale také pacienti, kteří mají operaci opakovaně odloženou a personál často v telefonu slyší nepublikovatelné věci," uvedla Veselá. Dodala, že pacienti jsou v kontaktu se svými lékaři a vše se posuzuje individuálně.

Omezené plánované operace má i Fakultní nemocnice Brno, podle mluvčí Veroniky Plaché operuje na 11 z 25 sálů. "Omezené jsou operace jako výměna kloubů, plánované operace žlučníku, kýly a podobně. Neodkládáme ale akutní operativu, onkologické pacienty, úrazy a podobně," uvedla Plachá. Podle ní je ale vše individuální. "Pokud lékař někomu už dvakrát odloží operaci kolena, může to mít dopad na pacienta a z neplánované věci se může stát akutní," přiblížila Plachá.

Celkem 17 standardních a sedm covidových lůžek má vyčleněný i Masarykův onkologický ústav. Podle mluvčího Pavla Kachlíka má nyní čtyři onkologicky nemocné pacienty s covidem-19, z toho jeden je na ARO. Nemocnice se snaží zákroky neomezovat, podle Kachlíka jen posouvá některé preventivní zákroky s ohledem například na výpadek personálu, což může a nemusí být v souvislosti s koronavirem.