Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Národní památkový ústav.

"Hodnotíme letošní sezonu jako úspěšnou, i když je oproti loňskému roku na některých památkách mírný pokles v návštěvnosti. Na úspěšnou sezonu měly vliv především tradiční a návštěvníky oblíbené akce," uvedla za NPÚ v Kroměříži Dagmar Šnajdarová.

Na sedmi ze třinácti jihomoravských státních památek návštěvníků letos přibylo, u šesti zaznamenali památkáři méně lidí než loni. Mírně se tak změnilo pořadí v žebříčku návštěvnosti. Na třetím místě za zámky Lednice a Valtice vystřídal hrad Veveří, kterému letos návštěvníků ubylo, státní hrad Pernštejn, který zaznamenal nárůst návštěvnosti.

Stále populárnější je brněnská Vila Stiassni, která v návštěvnosti letos předstihla zámky Kunštát a Bučovice, které loni byly v žebříčku výše.

Méně lidí si letos prohlédlo oba nejnavštěvovanější zámky kraje, Lednice a Valtice. "Příčinou bylo nejspíš to, že byl zámek většinu sezony kvůli rekonstrukci fasády pod lešením, část návštěvníků to nejspíš odradilo," řekl ČTK už dříve kastelán valtického zámku Richard Svoboda.

"Pokles byl zapříčiněn extrémními teplotami, nejvíce se projevil na minaretu, kde také došlo k navýšení vstupného, stejně jako na Janově hradu," uvedla kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.

Některé památky ale s říjnem své brány neuzavřely. Například zámek v Lednici otevírá každý víkend až do poloviny prosince jeden prohlídkový okruh, zámek v Bučovicích nabízí prohlídkovou trasu Moravský aristokrat v labyrintu světa i v zimním období denně kromě pondělí. Na řadě památek je navíc připravený speciální adventní program, ať už jde o speciální prohlídky jako ve vile Stiassni nebo na zámku v Lysicích a na hradě Bítov nebo adventní koncerty, které připravili na zámku v Kunštátě, v Lednici nebo v Rájci.