Získala zlatou stuhu a postupuje do celostátního kola. Výsledky vyhlásil v pátek v Kozojídkách na Hodonínsku předseda hodnotící komise a starosta Kozojídek Otakar Březina. Hrušky leží nedaleko Slavkova u Brna, mají skoro 800 obyvatel a roční rozpočet kolem 9,5 milionu.

Desetičlenná porota navštívila každou z 25 přihlášených obcí. "Obec Hrušky obnovila historickou budovu školy a začlenila knihovnu do vzdělávacího systému. Je tam mnoho aktivních spolků, výrazně angažovanou skupinou jsou senioři. Hrušecká chasa dbá na tradice, především u hodů," uvedl Březina.

Podle něj má obec kvalitní veřejná prostranství, zaujala opatřením k zadržení dešťové vody nebo přípravou protipovodňových opatření.

"Konkurence byla velká a nedávali jsme si naděje na výhru. Všechny obce byly perfektně připravené a já jsem rád, že se nám to podařilo. Máme spoustu spolků a výbornou skupinu důchodců, kteří pomáhají zajistit různé kulturní akce. Klademe důraz na to, aby spolky pracovaly s dětmi. To asi byly naše plusové body," řekl starosta Hrušek Jan Kauf.

Obec se podle něj soutěže zúčastnila potřetí. V minulosti získala zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí a zvítězila v této oblasti i na celostátní úrovni, takže mohla reprezentovat Českou republiku v celoevropském měřítku.

Letos získala zelenou stuhu obec Ostopovice na Brněnsku, modrou stuhu za společenský život Kostelec na Hodonínsku, oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského objektu Borovník na Brněnsku a bílou stuhou za činnost mládeže se může chlubit Blatnice pod Svatým Antonínkem na Hodonínsku.

Loni byla krajskou vesnicí roku obec Křtiny na Blanensku a předloni právě Kozojídky, kde dnes bylo slavnostní vyhlášení. Soutěž Vesnice roku se poprvé uskutečnila v roce 1995. Jejím vyhlašovatelem je v současnosti Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo zemědělství, Spolek pro obnovu venkova ČR a Svaz měst a obcí.