Jihomoravský kraj chce dát příští rok více peněz neziskovým organizacím

  • Foto

    ilustrační (Pixabay)

Jihomoravský kraj chce srovnat rozdíl ve financování krajských příspěvkových organizací v sociální oblasti a neziskových organizací. V rozpočtu na příští rok má proto na krajské příspěvkové organizace 196 milionů a neziskovému sektoru zvýší podporu o 56 milionů na 180 milionů. Novinářům to dnes řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Na jižní Moravě je přes 400 sociálních služeb. Kraj má kolem 30 organizací v podobě domovů. Další organizace jsou například měst nebo nevládního sektoru.

Kraj čelil v minulosti ohledně financování sociálních služeb kritice, že za minulého vedení znevýhodňoval neziskové organizace a dával více peněz svým organizacím. Tehdy to kraj zdůvodňoval tím, že pobytové služby jsou finančně náročnější. "Neziskový sektor byl dlouhodobě s velkým odskokem za našimi příspěvkovkami. My jsme se ale rozhodli, že jim dáme o 56 milionů víc než letos, takže dostanou 180 milionů. Tím pádem nastane téměř narovnání spolufinancování příspěvkových organizací a neziskového sektoru," řekl Grolich.

Jihomoravský kraj dostává na financování sociálních služeb peníze od státu a část dává ze svého rozpočtu. Letos dostal od státu nejprve v první půli roku po částech 1,7 miliardy korun, ve druhé půli pak na dofinancování dalších 300 milionů. Kraj každoročně dává stovky milionů.

Kraj na příští rok navrhuje rozpočet s příjmy 14,3 miliardy a výdaji 15,8 miliardy korun. Rozdíl pokryjí úspory z minulých let i úvěr, který si kraj vzal v minulosti a čerpá ho na investice v několika částech. Rozpočet projedná rada, poté ho musí schválit zastupitelstvo.

Zdroj: 
čtk