O rozdělení peněz mezi 121 žadatelů rozhodla odborná komise. Hasiči za peníze pořídí například dýchací přístroje, ale také auta. Jihomoravský kraj podporuje dobrovolné hasiče desítkami milionů korun už několik let.

Kraji přišlo 299 žádostí, dohromady přesahovaly částku 50 milionů. Kraj některé z nich vyřadil kvůli nedodržení požadavků. Ze zbytku vybírala komise. Peníze obdrží obce s jednotkami dobrovolných hasičů, které jezdí k zásahům. Milion korun dostanou na pořízení nového auta Modřice nebo Ratíškovice. V Branišovicích a Lomničce upraví hasičskou zbrojnici a dostanou na to skoro milion stejně jako v Milešovicích, kde za peníze zateplí zbrojnici.

Jihomoravský kraj v minulosti dával na dobrovolné hasiče 30 milionů korun ročně a později i 50 milionů korun ročně. Letos vymezil přes 26 milionů, ale dalšími téměř 30 miliony se spolupodílel na programu ministerstva vnitra. Ministerstvo vyčlenilo desítky milionů dobrovolným hasičům na výstavbu zbrojnic nebo na nové automobilové stříkačky, kraj k tomu přidal své peníze. Kromě toho dal profesionálním hasičům na techniku 10 milionů a sedm milionů na vybavení policii.