Na území Jihomoravského kraje platí od dnešních 15:00 období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, spojené s řadou preventivních opatření. Nesmí se například v přírodě rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň. Rozhodnutí dnes vydal hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) na doporučení krajských hasičů. Důvodem je současná meteorologická situace s nedostatkem dešťových srážek a nárůst počtu požárů. Hejtman o tom informoval na svém twitteru.

V místech se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru je zakázáno například rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň, odhazovat hořící nebo doutnající předměty či používat zábavní pyrotechniku a jiné obdobné výrobky. Jde o místa jako lesní porosty, suché travní porosty, plochy zemědělských kultur či o sklady sena, slámy a obilovin.

Venkovních požárů na jihu Moravy v posledních dnech přibylo

Hasiči například celou sobotu likvidovali požár stovek balíků uskladněné slámy ve Vratěníně na Znojemsku. V pátek zasahovali u požáru pole poblíž Hrušek na Břeclavsku. Od dnešních zhruba 14:15 hasí požár pole poblíž Újezdu u Rosic na Brněnsku. Oheň zasáhl plochu přibližně 100krát 200 metrů, hoří především strniště. Mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška řekl, že oheň dostali zhruba po půl hodině pod kontrolu.